Cítite sa stále unavený, oslabený a nič sa vám nechce robiť? Nepomáha už ani dostatok spánku a oddychu? Kým sa naplno dostaví jar a energiu nám doplní slnko, prinášame vám zatiaľ tipy, ktoré vám zaručene dobijú baterky na celý deň! Má to však jeden háčik. Všetko má svoje klady aj zápory.

Káva

Hlavný životabudič, keď si unavený, sa volá káva. Bez kávy si neviem predstaviť ráno, nieto ešte celý deň. Existuje však zdravšia a menej kalorická varianta tohto obľúbeného nápoja. Doprajte si kvalitnejšiu kávu, bez cukru a mlieka. Ja osobne si už v poslednej dobe kávu nesladím, takže idem spolovice dobrým smerom!

Poznámka: Je dobré vedieť, koľko kávy znesie naše telo. Vraj už tri šálky denne zvyšujú hladinu stresového hormónu. Môže to mať za následok vašu nespavosť a kofeín dokonca zosilňuje reakciu tela na stres. Takže skúste dávku tejto svojej drogy obmedziť.

unavený

Energetický nápoj

Nikdy som nebola fanúšikom energeťákov. Energetické nápoje pomáhajú dospelým prekonať únavu, napríklad pri dlhej ceste autom. V poslednej dobe si však tieto farebné plechovky obľúbili nielen tínedžeri, ale aj menšie deti. V pomerne krátkom čase dokáže človeka povzbudiť a dodá nám stratenú energiu. Pravda je však táka, že energetické nápoje iba oddiaľujú únavu.

Poznámka: Obsahuje kofeín, takže stimuluje prísun adrenalínu do nášho tela. Pozor si dajte na litrové energeťáky! Môže vám spôsobiť problémy, ako napríklad zvýšenú srdcovú činnosť, sprievodnými javmi môže byť aj nespavosť či nervozita. A hlavne nesmieme zabúdať na to, že kofeín je návykový!

unavený

Voda alebo čaj

Tekutiny sú dôležité pre mnohé funkcie, ktoré prebiehajú v našom tele. Spomínané energetické nápoje alebo káva môžu byť tým prvým, po čom siahnete, hoci treba mať na pamäti, že nie sú veľmi zdraviu prospešné. Vo väčšine prípadov by vám mali obyčajný pohár studenej vody alebo šálka horúceho zeleného čaju pomôcť cítiť sa lepšie a mať viac energie.

Poznámka: Zelený čaj vás nakopne a dobije energiou hneď z rána. Prečo? Obsahuje totiž kofeín. To znamená, že je zdravšou alternatívou ako káva. Dobrého ale veľa škodí. Vo veľkom množstve môže vysušovať telo a tiež môže mať nepríjemné vedľajšie účinky, napríklad môže narušiť spánok alebo vyvolať nervozitu a úzkosť.

Čokoláda

Na dobitie energie vám bohato stačí jedna kocka čokolády. Najzdravšia čokoláda je tá najtmavšia, teda horká (70 % kakaa). Dodá vám potrebné endorfíny, trochu kofeínu, zaženie hlad a hneď sa bude o čosi ľahšie pracovať.

Poznámka: Táto obľúbená sladkosť ovplyvní rôzne časti vášho tela, od mozgu až po kožu. Netreba zabúdať na to, že čokoláda stále obsahuje kalórie, cukor a tuk. Príliš veľké množstvo by mohlo spôsobiť viac škôd než úžitku.

Studená sprcha

V minulosti bola horúca sprcha luxusom, dnes je studená sprcha životným štýlom. Otužovanie má svoje miesto hlavne ráno, keďže vám dodá energiu a zlepšuje funkcie imunitného systému. Vedci dokázali, že keď sa sprchujete studenou vodou, ste nielen odolnejší voči chorobám, ale máte oveľa hlbší spánok. Taktiež zlepšuje krvný obeh, odstraňuje bolesť vo svaloch, zmierňuje depresiu a udržuje zdravé vlasy a zdravú pokožku.

Poznámka: Ľadovú sprchu praktizujte ráno, nie večer. Pokiaľ sa rozhodnete osprchovať studenou vodou tesne pred spaním, zaručujeme vám, že tak skoro nezaspíte.

unavený

Cvičenie

Buďte aktívny! Je dokázané, že čím viac ste pasívnejší, tým viac sa cítite unavený. Ako vyriešiť tento problém? Musíte zostať produktívny, aj keď sa vám veľmi nechce. Aktivita totiž udržiava vo vašom tele stav ostražitosti a núti ho efektívne využívať všetky zásoby energie, ktoré má. To môže vášmu organizmu dodať dostatok sily na to, aby vykonal, čo je potrebné a potom si môžete vychutnať zaslúžený odpočinok.

Poznámka: Najlepšou alternatívou je dlhá prechádzka, poprípade beh, alebo domáce cvičenie, napríklad joga a strečing. Pravidelné cvičenie vám pomôže rýchlejšie zaspať. Nie je však vhodné cvičiť krátko pred spaním, môžete mať totiž toľko energie, že nakoniec nezaspíte.

unavený

Zdroj: wellneo.sk, svetevity.sk & zdravoteka.sk | Foto: gettyimages.com