Páčia sa ti nádherné zábery či špičkovo spracované videoklipy rôznych interpretov? Myslíš si, že na to nikdy nebudeš mať talent? Martin Michút sa za 4 roky prepracoval na špičkovú úroveň a nikdy by nepovedal, že z neho bude fotograf a moviemaker. Vďaka príspevkom na sociálnej sieti však prišla prvá ponuka a remeslo ho úplne pohltilo.

Martin sa svojej vášni momentálne venuje na polovičný úväzok, no situácia, ktorá panuje na celom svete mu nedovoľuje pracovať tak, ako by si prial. Nie je však jediný, kto touto situáciou trpí. Ako fotograf vníma aktuálne dianie?

Korona veľmi ovplyvnila moju kariéru v tejto oblasti. Vďaka zrušeným, alebo obmedzeným akciám ako svadby, stužkové, koncerty a podobne prišlo o prácu vela ľudí, nie len ja. Mal som rozrobených niekoľko projektov, ktoré museli byť ukončené skrz opatrenia. Samozrejme situácia je vážna a treba rešpektovať nariadenia, aby sme sa čo najskôr vrátili do pôvodného stavu. Momentálne je dopyt po videách alebo fotkách menší, ale na druhej strane mám čas na to, aby som sa v tomto vzdelával. Využívam na to aj svoj voľný čas popri práci v administratíve.

26 ročný Žilinčan sa fotografii a umeniu kameramana venuje viac ako 4 roky. Jeho prvé kroky z druhej strany objektívu však neboli jednoduché a prešiel si ako každý samouk chybami, ktoré ho ale vždy posúvali dopredu.

Zo začiatku som to samozrejme bral celé ako koníček. Moc som nesledoval trendy v technikách a ani iných tvorcov. Točil/fotil som ako prišlo, čiže som neriešil, či je fotka alebo video prepálená, či podexponovaná. Nedával som si moc pozor na kompozíciu, aj keď to mi niekedy ujde aj teraz. Na začiatku som si tiež všetko plánoval sám, no teraz som rád, keď mám viac pohľadov a názorov pred realizáciou projektu.

fotograf

Ako si sa dostal k fotografovaniu? Aký bol ten počin, po ktorom si si povedal, že fotoaparát nepustíš z ruky a budeš stláčať spúšť profesionálne?

Začalo to asi svadbami a neskôr tvorbou hudobných videí. Môj veľmi dobrý kamarát Gypso si všimol, že pridávam videá, ktoré sa mu páčili a preto ma dohodil na svadbu v ich rodine. Po natočení videa a reakciách, ktoré boli veľmi povzbudzjúce, som si začal uvedomovať, že toto je to čo chcem robiť. Pracovať s ľudmi a tvoriť pre nich spomienky. Neskôr sa mi začali ľudia ozývať aj na hudobné videá, fotenia produktov, reklamy a podobne. Tvoriť kreatívne veci bolo niečo, čo som chcel vždy robiť. Momentálne je to ako plniť si sen. Mám za sebou veľa skvelých spoluprác, za ktoré som rád. Motivujú ma v tom pokračovať, keď sa na ne spätne pozriem.

Martin je pre mnohých mladých a hudobne založených ľudí známi zo spoluprác so slovenskými rappermi. Jeho klipy majú dobrú atmosféru, vynikajúce prevedenie a kvalitu, za ktorú sa hanbiť rozhodne nemusí. Veľa krát atmosféru, dianie či prevedenie záberov počas natáčania ovplyvňuje aj on.

Pri každej práci ktorú robím chcem, aby bol klient maximálne spokojný. Scenár tvorím s nimi, prípadne, keď majú jasnú predstavu, tak to celé s nimi preberiem. Zistíme čo sa hodí, čo nie a hľadáme to najlepšie riešenie. Priamo počas točenia si to pripravujem sám (kamera, svetlá, uhol točenia a podobne). Ide mi hlavne o to, aby to bolo podľa ich predstáv. Snažím sa robiť všetko pre ich spokojnosť.

Spomínal si spolupráce, za ktoré si rád a ktoré ťa motivujú pokračovať. Keby si mal vybrať také najzvučnejšie hudobné mená a potom aj projekty, na ktorých si pracoval, ktoré by to boli?

Čo sa týka reklamných vecí, tak určite je pre mňa jedna z najlepších spoluprác tvorba reklamných spotov a fotografií pre značky Levi´s, Pepe Jeans, Wrangler a ďalších. Vďaka týmto projektom som stretol ďaľších ľudí a prišiel k novým spoluprácam. V hudobnom svete som rád za každú spoluprácu. Mám za sebou klipy pre naozaj talentovaných ľudí, ako Gypso, Gamba, Stress, BIO, Kynetik, Brian Bajak, Michael. Tieto spolupráce mi dali zaujímavé a výborné skúsenosti. Moju tvorbu posúvam vpred a pribúdajú ďalší tvorcovia a firmy, ktoré mi aj na základe odporúčaní vložia dôveru. 

Tak ako každý človek, aj Martin má svoje vysnívané ciele. Kam to chce dotiahnuť vie veľmi dobre a určite to nieje nedosiahnuteľné. Popri tomto všetkom – sebarozvoji, vzdelávaní, práci a koníčkoch pracuje aj na budovaní svojej vlastnej firmy.

V budúcnosti by som to rád dotiahol na filmovú tvorbu. Od malička ma zaujímal backstage z natáční filmov, celý ten proces a tvorba. Chcel by som byť súčasťou veľkých produkcií s väčším dosahom. V hudbe by som samozrejme rád pracoval s hudobníkmi, na ktorých som vyrastal, či už zo Slovenska alebo zahraničia. Taktiež  pracujem na tom, aby som mal úspešnú firmu a vybudoval si čo najlepšie meno.

Akú techniku používaš a koľko približne stojí výbava pre človeka, ktorý by chcel byť fotograf alebo kameraman aspoň poloprofesionálne?

Momentálne používam produkty od Sony a DJi, no pracoval som aj s Panasonicom a Canonom. Myslím, že v dnešnej dobe nie je problém nájsť dobrú techniku. Presne sa ale nedá povedať čo si má kto kúpiť, kedže jednu techniku využije lepšie kameraman a druhú zas fotograf. Pri profesionálnejších projektoch sa ale ceny vybavenia pohybujú v tisíckach.

Čo by si odporučil niekomu, kto začína ako fotograf alebo kameraman? Cennú radu alebo múdrosť, ktorá by im mohla pomôcť alebo ich motivovať?

Určite by mali na sebe pracovať a vytvárať si postupne portfólio. Časom príde niekto, komu ich tvorba bude imponovať a potom to už pôjde samo. Netreba to ale vzdať, treba sa ďalej posúvať.

fotograf
Fotograf

Zdroj: ČoJee!? / Foto: archív Martin Michút