Na hadovitom krku sa týčila hlava s ozubenou papuľou. Obrovské šupinaté telo zväčšoval dlhý chvost a jeho krídla boli obkolesené ostrými pazúrmi. Áno, toto je dokonalý opis draka.

Drak je mýtické stvorenie, ktoré sa vyskytuje v mnohých kultúrach. Medzi európskym a čínskym chápaním drakov je však diametrálny rozdiel. Zatiaľ čo v západnej mytológii sú draci väčšinou vykresľovaní ako záporné postavy, pre Čínu sú to, naopak, priateľské stvorenia s úžasnými schopnosťami.

Symbol draka ovplyvňuje čínsku kultúru už tisíce rokov. Je znamením zrodu a zosobnením prejavu moci. Legenda hovorí, že trvalo 3000 rokov, než sa čínsky drak vyliahol z vajca. Existoval však jeden, ktorý skamenel a pokoril čas.

Dračie alebo dinosaurie vajce?

Prehistorické tvory podobné drakom sa našli po celej Číne. Dokonca aj ich obrovské hniezda s tisíckami vajec. Dračie vajcia sa stali objektom záujmu priekupníkov. Začali ich vyvážať do zahraničia s cieľom veľkého zisku. Nehovoriac o cene vajca, v ktorom sa našiel spiaci drak!

Medzi tisíckami dinosaurích vajec nebolo možné prehliadnuť jeden typ. Čínski vedci ich objavili len nedávno. Tieto vajcia boli neuveriteľné svojou veľkosťou. Najväčšie z nich dosahovali dĺžku až 60 cm! Boli trikrát dlhšie ako široké. 

Priemer týchto hniezd dosahoval viac ako tri metre. Odborníci tvrdili, že gigantické vajcia patria dinosaurom. Aby sa uistili, komu naozaj patria, skamenelé megavajcia preto zaradili do tzv. vajcového systému.

Nestihol sa vyliahnuť

Vajce so „spiacim drakom“ našli v čínskej provincii Henan. Pod jeho objav sa podpísal neznámy domorodec, ktorý tento vzácny nález objavil na jar v roku 1993 neďaleko mesta Nanyang. Následne sa exemplár objavil na americkej strane Pacifiku a titulnej stránke časopisu National Geographic. Takto začal veľký príbeh „malého draka“ známeho pod menom Baby Louie.

Tajomstvo „malého draka“ vyrozprávali odborníci v článku, ktorý zverejnil aj vedecký časopis Nature Communications. Článok obsahuje aj rekonštrukciu „dračieho embrya“ vo vajci, ktorú nakreslil Vladimír Rimbala pod odborným vedením Martina Kundráta, slovenského paleontológa.

V skutočnosti toto „dračie embryo“ patrí k málo známym dravým dinosaurom zo skupiny Caenagnathidae. Baby Louie je teda jedným z najlepšie zachovaných exemplárov týchto dinosaurov. Jeho objav prirovnávajú k výhre v lotérii.

Zdroj: wikipedia.org, skolske.sk & vedanadosah.sk | Foto: quark.sk