Japonský kráľ krasokorčuľovania, Yuzuru Hanyu, práve oznámil, že končí so súťažením. Naďalej však plánuje vystupovať a korčuľovať rekreačne.

Yuzuru Hanyu získal dve zlaté medaily, a to na hrách v Soči 2014 a na olympijských hrách v Pyeongchangu 2018. Pred piatimi mesiacmi skončil v Pekingu štvrtý, a to vďaka nešťastne situovanej diere v ľade.

27-ročný japonský korčuliar je tiež dvojnásobným majstrom sveta a štvornásobným víťazom finále Grand Prix.

Hanyu už nemá čo dokázať. Desaťročie je najsledovanejším korčuliarom na svete a je štandardom dokonalosti tohto športu. Bol prvým ázijským mužom, ktorý vyhral zlato v olympijskom krasokorčuľovaní.

V utorok 19. júla vo verejnej konferencii oznámil, že už nebude pokračovať v profesionálnom súťažení v krasokorčuľovaní.

Vďaka všetkej podpore som sa dokázal dostať až sem a doteraz som zo seba vydal to najlepšie. Podporili ma aj médiá a kameramani, mnohí ľudia. Som veľmi šťastný, že som mohol korčuľovať a byť Yuzuru Hanyu.

yuzuru haynu

Jeho cesta do Pekingu bola plná zranení. Hanyu priznal, že dlho hľadal motiváciu, ktorá ho kedysi priviedla k dvom zlatým olympijským medailám.
Jeho fanúšikovia už 12 rokov zdobia ľad stovkami vypchatých medvedíkov Pú namiesto tradičných kvetov kedykoľvek súťaží.

Víťaz napriek zraneniam

Hanyu sa v marci odhlásil z majstrovstiev sveta, pretože sa nezotavil zo zranenia členka, ktorý utrpel v Pekingu.
Taktiež sa po opakovanom zisku zlatých medailí na olympiádach v Soči a Pyeongchangu liečil zo série zranení.

Napríklad súťažil na ZOH 2018 v Pyeongchangu po tom, čo si pri tréningu na NHK Trophy v novembri 2017 poškodil pravý členkový väz. Tri mesiace pred Pekingom 2022 ho ďalšie zranenie väzu na tom istom členku prinútilo odstúpiť z NHK Trophy.

yuzuru hanyu


Na februárových zimných olympijských hrách v Pekingu skončil štvrtý po tom, čo sa mu nepodaril pokus o historický štvoritý axel, ktorý ešte žiadny korčuliar v súťaži čisto neskočil. Z väčšej časti za to mohla diera v ľade, do ktorej jeho korčuľa zavadila v momente, keď sa o skok pokúsil.


Po hrách v Pekingu povedal, že „už nemá čo vykonať“ a že potrebuje čas na premýšľanie o svojej budúcnosti.
Hanyu sa vrátil na ľad počas štvorzastávkovej show „Fantasy on Ice“, ktorá sa konala v máji a júni v Japonsku.
Rodák zo Sendai, ktorý začal korčuľovať vo veku 4 rokov, prežil zemetrasenie a cunami v roku 2011. Stal sa miestnym hrdinom, keď v roku 2014 ako tínedžer získal svoje prvé olympijské zlato v Soči.
Je najmladším držiteľom ceny ľudovej cti japonskej vlády, ktorú dostal od vtedajšieho premiéra Šinzóa Abeho, keď mal 23 rokov.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: washingtonpost.com, kyodonews.net | Foto: instagram.com/sponichitokyophoto