Či už máte v obľube knihy, alebo sú filmy a seriály pre Vás to pravé, tento zoznam prináša niekoľko skvelých príbehov, ktoré nájdete v oboch formátoch.

Napriek takmer neustálemu pretváraniu kníh do filmov sa „kniha bola lepšia“ medzi čitateľmi javí ako obľúbený refrén. A hoci niektoré adaptácie boli v skutočnosti lepšie ako knihy, je to vzácne.

Je však zábavné vidieť ako knihy ožijú na plátne a obrazovke. Vidíme tak, čo sa zmenilo a čo ostalo rovnaké. Naše obľúbené postavy tak dostanú šancu na chvíľu ožiť.

Vedeli ste, že tieto filmy a seriály prv vyšli v knižnej podobe? Alebo ste čítali knihu a netušili, že podľa nej natočili seriál?

Knihy, ktoré majú filmové adaptácie

Harry Potter

Harry Potter je séria siedmich kníh od britskej autorky J. K. Rowlingovej. Knihy zachytávajú životy mladého čarodejníka Harryho Pottera a jeho priateľov Hermiony a Rona, ktorí sú všetci študentmi čarodejníckej školy v Rokforte. Kto nepozná túto klasiku?

Twilight

Súmrak, alebo Twilight, je prvá kniha Twiligh ságy. Prvý film natočili v roku 2008. Ide o americký akčno-romanticý film, ktorého hlavnou hrdinkou je Bella Swanová.

Pán Prsteňov

Pán prsteňov je epická trilógia, ktorú napísal J. R. R. Tolkien. Je to príbeh o priateľstve, svornosti a láske. Je jedným z najznámejších literárnych diel 20. storočia.

Pýcha a Predsudok

Pýcha a predsudok je najznámejší román anglickej spisovateľky Jane Austenovej a jeden z najpopulárnejších románov anglickej literatúry vôbec. Naviac bol niekoľkokrát sfilmovaný.

Zlodejka kníh

Hry o život

Hry o život je románová trilógia pre mládež, ktorú napísala americká spisovateľka Suzanne Collinsová. Všetky knihy sa dočkali filmovej verzie.

Percy Jackson

Percy Jackson je literárne dielo Ricka Riordana o mladom chlapcovi menom Percy, ktorému sa dejú divné veci a ktorý neskôr zistí, že je poloboh. Existujú dva filmy, avšak šepká sa aj o nejakom seriáli!

Narnia

Knižná séria či filmy nášho detstva?

Call me by your name

The Secret Garden

Kniha, ktorú mnoho z nás čítalo počas nášho detstva. Rozpráva príbeh siroty, ktorá príde bývať k strýkovi a bratrancovi a pri bádaní natrafí na veľkú záhradu plnú kvetov a tajomstiev. Kniha bola sfilmovaná dokonca dvakrát!

Majster Šarkanov

Seriály natočené podľa kníh

Hra o tróny

Čítali ste aj knihy, podľa ktorých bol natočený jeden z najpozeranejších seriálov?

The Haunting of Hill House

Vystrašil Vás len seriál, alebo aj kniha?

Anna zo Zeleného domu

Anna je hrdinkou mnohých dievčenských sŕdc, doprialo sa jej teda i niekoľko foriem sfilmovania. Najnovšia je seriál, Anne with an E. Videli ste ho už?

Séria nešťastných príhod

Táto séria kníh pre malých aj veľkých bola prvýkrát sfilmovaná v roku 2004. Fanúšikovia knižnej série však preferujú seriál, ktorý vyšiel v roku 2017. Poznáte príbeh sirôt Baudelairových?

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: imdb, bookhub.com | Foto: pinterest