Rozlúčku Angely Merkelovej sprevádzala prehliadka vojakov s fakľami a hit 70. rokov. Z úradu oficiálne odíde budúci týždeň.

Pri príležitosti ukončenia 16-ročného pôsobenia Angely Merkelovej ako kancelárky Nemecka vo štvrtok kancelárka odkázala Nemcom posledný odkaz: Dôverujte si.

odchod angely merkelovej

Menej ako týždeň predtým, ako pani Merkelová oficiálne odovzdá moc svojmu nástupcovi Olafovi Scholzovi, dostala najvyššie vojenské vyznamenanie svojej krajiny s tradičnou prehliadkou vojakov s fakľami a pochodovou kapelou.

V krátkom prejave, len niekoľko hodín po tom, čo predsedala svojmu poslednému mimoriadnemu stretnutiu, pani Merkelová varovala, že dôvera je jednou z najdôležitejších zložiek demokracie.

„Posledné dva roky tejto pandémie ukázali, aká dôležitá je dôvera v politiku, vedu a spoločenský diskurz. Ale aj to, aká môže byť krehká,“ povedala malému publiku. Demokracia podľa nej „závisí od solidarity a dôvery, vrátane dôvery vo fakty“.

Pani Merkelová odporúča ostražitosť.

„Všade tam, kde sa popierajú vedecké poznatky a šíria sa konšpiračné teórie a nenávisť, musíme odolať,“ povedala. „Naša demokracia závisí aj od skutočnosti, že tam, kde sa nenávisť a násilie považujú za legitímne prostriedky na presadzovanie určitých záujmov, musí naša tolerancia ako demokratov nájsť svoje hranice.“

odchod angely merkelovej

Ceremoniál, ktorý naživo vysielala televízia a moderoval ho minister obrany, trval asi hodinu a bol bohatý na vojenskú choreografiu a rituály.

Vrcholom bola vojenská pochodová kapela hrajúca tri piesne, ktoré vybrala kancelárka. Jej predchodcovia, Helmut Kohl a Gerhard Schröder, si okrem iného konvenčného cestovného pýtali aj Beethovena a Franka Sinatru. Ale jedna z možností pani Merkelovej mnohých zaujala.

Zaznela kresťanská hymna – malé prekvapenie pre dcéru protestantského pastora – a dostatočne konvenčná kabaretná pieseň nemeckej herečky a speváčky Hildegard Knef.

V porovnaní so svojimi predchodcami pozvala Merkelová kvôli pandémii pomerne málo hostí. Pán Scholz bol v dave, rovnako ako mnohí z 52 ministrov, ktorí pôsobili v jej vládach počas štyroch volebných období. Občas bol v tvári zvyčajne stoickej kancelárky náznak emócií.

„Ak dnes pred vami stojím, cítim predovšetkým vďačnosť a pokoru,“ povedala Merkelová. „16 rokov vo funkcii kancelárky boli rušné a často náročné roky. Vyzývali ma politicky aj osobne a zároveň ma vždy napĺňali.“

Kancelárka sa hneď v závere prejavu obrátila na svojho nástupcu, sociálneho demokrata Scholza, ktorý bol posledné štyri roky jej ministrom financií.

„Teraz je na budúcej vláde, aby našla odpovede na výzvy, ktoré stoja pred nami a formuje našu budúcnosť,“ povedala Merkelová. „Za to vám prajem, drahý Olaf Scholz a vláde, ktorú budete viesť, všetko najlepšie, šťastnú ruku a veľa úspechov.“

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: nytimes.com | Foto: the guardian, dw, sky news,