True crime, alebo príbehy skutočného zločinu, sa zdajú byť populárnejšie ako kedykoľvek predtým. Prečo nás tieto príbehy tak priťahujú?

Regály kníhkupectiev sa hemžia True Crime záhadami o vraždách a čudákoch. Žáner „skutočného zločinu“ dostal v posledných rokoch nový nádych. Ďakuje za to skvelým dokumentom ako sú „Making a Murderer“, „The Jinx“ a „The Keepers“.

Psychológovia tvrdia, že nás tieto príbehy priťahujú, lebo vraždy, znásilnenia a krádeže zohrávajú významnú úlohu v ľudskej spoločnosti od dôb lovcov a zberačov. Chceme odhaliť kto, čo, kde a kedy. Chceme zistiť čo zločincov vytvára a ako sa pred nimi chrániť.

Štúdia z roku 2010 na Univerzite v Illinois zistila, že ženy majú tendenciu byť priťahované k skutočným kriminálnym príbehom viac ako muži. Vraj ich zaujímajú príbehy, ktoré poskytujú pohľad na motívy vraha. Chcú vedieť ako obete unikli a v ktorých prípadoch sú obeťami ženy.

Samozrejme, existujú aj iné dôvody.

Sme zvedaví, čo vedie ľudí k tomu, aby robili to nemysliteľné

Ide o dychtivosť, ktorú cítia pri pokúšaní sa pochopiť, čo by mohlo motivovať ľudí k páchaniu takýchto ohavných zločinov.

Chceme si zachovať vieru v spravodlivosť

Naše mozgy milujú hádanky a problémy, ktoré treba riešiť. Okrem toho chceme, aby zlý človek zodpovedal za svoje zločiny. Láka nás hľadanie spravodlivosti. Dúfame, že nakoniec zvíťazí dobrá strana a spravodlivosti bude učinené zadosť.

Priťahuje nás adrenalín zo strachu

Existujú celé žánre fiktívnych kníh, filmov a seriálov, ktoré vyvolávajú hrôzu v čitateľoch a divákoch. V mnohých ohľadoch sa to od True Crime nelíši.

Poháňa nás naša vlastná túžba po prežití

Zmierňuje to naše obavy z toho, že sa nám stane to isté. Pochopenie toho, čo obete v týchto situáciách urobili a neurobili, nám pomáha cítiť sa viac pod kontrolou. Veríme, že sledovanie týchto relácií nám pomôže vedieť ako sa správať, ak sa niekedy ocitneme v takejto situácii.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: sciencefocus.com, rassmusen.edu | Foto: pinterest