„Vojna svetov“ – realistická rozhlasová dramatizácia marťanskej invázie Zeme od Orsona Wellesa – sa vysielala v rádiu 30. októbra 1938.
Welles mal len 23 rokov, keď sa rozhodol odvysielať sci-fi román H.G. Wellsa v národnom rozhlase. Vojna svetov nebola plánovaná ako rádiový podvod a Welles mal len malú predstavu o tom, ako legendárne sa toto vysielanie stane.
Vojna svetov: úvod
Nedeľný večer v roku 1938 mali milióny Američanov zapnuté rádiá. Väčšina z nich však počúvala Edgara Bergena na NBC a keď o 20:12 skončil, rozhlasová hra už bola v plnom prúde. Welles začal príbeh hovoreným úvodom, po ktorom hlásateľ prečítal správu o počasí. Na to zobral poslucháčov do „Meridianskej izby v hoteli Park Plaza v centre New Yorku, kde hrala hudba Ramona Raquella s jeho orchestrom.“ Náhle však hlásateľ prerušil hudbu a strašenie sa začalo.
Dej rozhlasovej hry Orsona Wellesa
Hlásateľ prerušil vysielanie, aby oznámil, že profesor Farrell z observatória Mount Jenning zachytil výbuchy na planéte Mars. Poslucháči boli informovaní, že veľký meteor dopadol na farmárske pole v Grovers Mills, New Jersey. Čoskoro bol na mieste havárie hlásateľ popisujúci Marťana vynárajúceho sa v veľkého kovového telesa. „Dobré nebesia, niečo sa vynára z tieňa ako sivý had. A je tu ďalší a ďalší. Vyzerajú ako by mali chápadlá…už vidím aj telo. Je veľké ako medveď. Leskne sa ako mokrá koža. Ale tá tvár, to… to… dámy a páni, to sa nedá opísať. Sotva sa môžem na to pozerať, je to také hrozné. Oči sú čierne a žiaria ako hadie. Ústa sú v tvare písmena V a z ich pier vytekajú sliny, ktoré sa akoby chveli a pulzovali.“
Marťania nasadli na bojové stroje a vystrelili tepelné lúče na ľudí v okolí miesta havárie. Zabili 7 000 príslušníkov národnej gardy a po delostreleckom útoku vypustili do vzduchu jedovatý plyn. Čoskoro sa presunuli i do Chicaga a St. Louis.
Rozhlasová hra bola mimoriadne realistická, Welles využíval sofistikované zvukové efekty a jeho herci odviedli vynikajúcu prácu pri zobrazovaní vydesených hlásateľov a iných postáv. Hlásateľ oznámil, že v blízkosti miest pristátia vypukla rozsiahla panika, pričom tisíce ľudí sa zúfalo pokúšali utiecť.
Rozhlasovú hru v tomto čase počúvalo až 12 miliónov ľudí a každý 12. si myslel, že ide o skutočnú udalosť prebiehajúcu v Amerike!
Vysielanie pomohlo Orsonovi Wellesovi uzavrieť zmluvu s hollywoodskym štúdiom a v roku 1941 režíroval, napísal, produkoval a hral vo filme Citizen Kane. Tento film mnohí nazývajú najlepším americkým filmom, aký bol kedy natočený.
Mohlo by Vás zaujímať:
Zdroje: history.com | Foto: people, bookriot, worldofbooks