Dánsko ruší všetky svoje obmedzenia týkajúce sa Covid-19 vrátane nosenia masiek, čím sa stáva prvou krajinou Európskej únie, ktorá tak urobí.

Prekvapivé rozhodnutie učinilo v posledných dňoch práve Dánsko. Rozhodlo sa zrušiť všetky obmedzenia, ktoré sa doteraz dodržiavali. Nočné kluby sa teda znovu otvorili. Nočný predaj alkoholu nanovo obnovil a aplikáciu dánskeho koronavírusu nepotrebujete na vstup do vnútorných priestorov.

dánsko

Zatiaľ čo prípady sú stále relatívne vysoké, vírus sa už nepovažuje za „kritickú hrozbu“.

Dôvodom je vysoká zaočkovanosť krajiny. Viac ako 80 % populácie staršej ako päť rokov absolvovalo dve očkovania. Dokonca už viac ako 60 % dostalo tretiu dávku.

„Vzhľadom na to, že Omicron nie je pre očkovaných závažným ochorením, veríme, že je rozumné zrušiť obmedzenia.“ To hovorí pre tlačovú agentúru AFP epidemiologička Lone Simonsenová z Univerzity v Roskilde.

dánsko

Od utorka už ochranné rúška nepotrebujete v obchodoch, ani v reštauráciách a v MHD. Končí sa aj obmedzenie počtu osôb, ktoré sa môžu zhromažďovať v uzavretých priestoroch. Na zoznam zrušených opatrení sa tiež pridávajú opatrenia týkajúce sa sociálneho odstupu.

Národná aplikácia Covid pass už nie je potrebná. Napriek tomu sa môžu jednotliví organizátori podujatí stále rozhodnúť, že to urobia ako podmienku vstupu. Je to len na nich.

V Kodani je však cítiť úľavu, že obmedzenia pominuli.

Koronavírus v ale Dánsku ani zďaleka nekončí. V skutočnosti je prípadov viac ako kedykoľvek predtým. A to je teraz poháňané ešte nákazlivejšou podvariantou Omicron s názvom BA.2. Aj napriek vysokému počtu prípadov sa zdá, že je tu len malý nepokoj.

Niektoré zriedkavé obmedzenia zostanú v platnosti – napríklad pre neočkovaných cestujúcich, ktorí sa pokúšajú prekročiť hranicu mimo dánskej zóny voľného cestovania, alebo pre používanie rúšok v nemocniciach a opatrovateľských domoch.

Dánska premiérka Mette Frederiksenová tento krok privítala, napísala na Facebooku „dobré ráno úplne otvorenému Dánsku“ a poďakovala obyvateľom za zaočkovanie.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: bbc.com | Foto: dw, alarabiya