Archeológovia v anglickom Suffolku objavili anglosaský cintorín, ktorý obsahuje viac ako 200 hrobov zo siedmeho storočia, informuje BBC News.

„Vykopávky sa uskutočnili v meste Oulton pred výstavbou novej bytovej výstavby,“ poznamenáva Jasper King pre Lowestoft Journal . Pohrebisko, ktoré obsahuje pozostatky mužov, žien, detí a kojencov, svedčí o existencii malej farmárskej komunity.

„Z kostí zostali iba tmavé škvrny alebo „pieskové siluety“, ktoré sú viditeľné vo vysoko kyslej pôde regiónu. Tieto jemné stopy po zle zachovaných kostiach pomohli odhaliť 1 400 rokov staré telá,“ informoval Joe Pinkstone pre Daily Mail.

Zdroj: Dailymail.com

Okrem ľudských pozostatkov boli v hroboch nájdené aj rôzne veci. To svedčí o tom, že tradícia vkladania veci do hrobov zosnulých má skutočne dlhé korene. Na mieste boli nájdené brošne zo zliatiny medi, spony na zápästia, jantárové a sklenené korálky, malé železné nože a strieborné haliere. Veľa hrobov obsahovalo keramiku; v iných sa nachádzali zbrane, od meča po železné hroty oštepov a najmenej jeden štít.

Ako informuje Daily Mail , archeológovia váhali, či majú siahnuť hlbšie po tom, čo si uvedomili, ako krehké sú nálezy. Hovorca archeologickej služby rady grófstva Suffolk vo svojom vyhlásení tento objav označuje za „národne významný“ a dodáva, že „je dôležité, aby sme nad touto prácou dohliadali a zaznamenávali ju, aby sme pochopili tu pochovanú komunitu a jej súvislosti s ďalšími nálezmi v Oultone.“

Zdroje: BBC, Daily Mail, lowestoftjournal