Keď v jeden deň a v jednu hodinu behá celý svet, nezaostávajte ani vy! S aplikáciou v telefóne, hocikde na Slovensku, s virtuálnou cieľovou čiarou a pre dobrú vec. Čo je Wings for Life World Run?

Ide o charitatívne podujatie, ktoré sa koná od roka 2014. Najväčší globálny beh so svetovou myšlienkou Wings for Life World Run napíše 8. mája 2022 už svoju deviatu bežeckú kapitolu. A vy môžete byť jej súčasťou! Tento rok na svoj globálny štart pritiahlo neuveriteľných 184 000 účastníkov. Preteky sú určené pre každého, kto chce podporiť výskum liečby poranenej miechy.

Filip Nagy a jeho World Run
Foto: Filip Nagy / Red Bull Content Pool

Ideálny vianočný darček?

Nehľadajte, našli sme ho pre vás! Darujte zážitok, pohyb, pomoc a dobrý pocit v jednom. Darujte štartovné na Wings for Life World Run 2022. A nech už budete v druhú májovú nedeľu kdekoľvek na svete, vďaka aplikácii si World Run môžete odbehnúť v tej lokalite, v ktorej sa práve nachádzate. Virtuálne sa tak spojíte s rodinou a kamarátmi z akéhokoľvek kúta Slovenska či planéty. Stačí byť pripravený s telefónom v ruke presne o 13:00 hod.

To, koľko kilometrov zabehnete, je už na vás. Cez aplikáciu vám bude v pätách stíhacie vozidlo, ktoré predstavuje pohyblivú cieľovú čiaru. Po tom, ako vás dobehne, sa vám v účte ukáže prekonaná vzdialenosť, ale aj umiestnenie v globálnom rebríčku. Registračný poplatok na App Run stojí 15 eur. Toto štartovné v plnej svojej výške poputuje priamo na konto nadácie Wings for Life.

World Run a Romina
Foto: Romina Amato / Red Bull Content Pool

Pre tých, ktorí behať nemôžu

Síce samotný beh oslávi budúci rok svoje deviate výročie, ale nezisková organizácia Wings for Life podporuje výskum poranenej miechy a klinické štúdie už celých 17 rokov. V 19 krajinách zatiaľ financovala 259 starostlivo vybraných a sľubných výskumných projektov. Takáto podpora a doterajšie úspechy štúdií by však neboli možné bez účastníkov Wings for Life World Run. Práve vďaka každému jednému štartovnému poplatku sa pre nadáciu podarilo za uplynulých osem bežeckých ročníkov vyzbierať viac ako 33 miliónov eur.

Okrem zapálených bežcov, odhodlaných vozičkárov či nebežeckých nadšencov sa do World Runu pravidelne zapájajú aj známe osobnosti. Z tých slovenských sú to Jakub Grigar, Jana Dukátová, Štefan Svitko, Maroš Molnár, Matej Sajfa Cifra či Zuzana Vráblová. Čo sa týka zahraničných celebrít, tento dobročinný projekt pravidelne podporujú aj lyžiar Marcel Hirscher, motocyklový pretekár Sam Sunderland, ale aj pilot F1 a majster sveta za rok 2021 Max Verstappen.

World Run aj pre vozičkárov
Foto: Andreas Schaad / Red Bull Content Pool

Niečo viac o behu a nadácii

Wings for Life World Run každý rok štartuje presne o 13:00 hod. V niektorých krajinách práve vychádza slnko, v iných sa behá pod hviezdami, ale vždy s rovnakou myšlienkou: Beháme pre tých, ktorí behať nemôžu. Sto percent z každého štartovného poplatku a príspevku ide priamo neziskovej nadácii Wings for Life. Už od roku 2004 podporuje výskumné projekty, ktoré hľadajú spôsob liečby poranenej miechy, aby tak pomohla miliónom ľudí odkázaných na invalidný vozík.

V roku 2018 sa vedcom zo Švajčiarska podaril prelomový pokrok vo výskume. Vďaka klinickej štúdii STIMO, ktorá prostredníctvom elektrickej stimulácie miechy a pohybového tréningu za asistencie robota pomohla urobiť prvé kroky pacientom zapojených do štúdie.

Tento rok tím odborníkov z Northwesternskej univerzity v USA prišiel s ďalším zásadným objavom. Skupina neurológov vyvinula špeciálny gél s obsahom tzv. tancujúcich molekúl, ktoré ktoré pomáhajú s regeneráciou a aktiváciou množenia nervových buniek v zjazvenom tkanive. Po aplikácii jednorazovej injekcie laboratórnym myšiam prišiel neuveriteľný výsledok – paralyzované zvieratá začali opäť chodiť.

Od prvého behu v roku 2014 sa do Wings for Life World Run zapojilo 925 096 účastníkov, ktorí spoločne odbehli neuveriteľných 9 034 954 km, a tak na výskum liečby poranenej miechy pomohli vyzbierať spomínaných 33,3 milióna eur.

World Run pre dobrú vec
Foto: Joerg Mitter / Red Bull Content Pool

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj & Foto: TS Monika Viňanská & redbull.com