Slony sú veľmi vzácne zvieratá. Žijú v Afrike, konkrétne v krajinách ako Botswana a Zimbabwe, kde sa nachádza práve najväčšia populácia slonov na svete. Väčšina z nich zomiera v dôsledku sucha, iné kvôli vysokému veku a niektoré zas dosť záhadnou smrťou.

Záhadné masové úmrtia slonov

Úrady v Zimbabwe začali vyšetrovať záhadné úmrtia 12 slonov v lese na západe krajiny. Túto informáciu poskytol hovorca parkov, Tinashe Farawo.

Telá slonov našli v lese Pandamasue, ktorý sa nachádza medzi Viktóriinmi vodopádmi a najväčším zimbabwianskym národným parkom Hwange.

,,Úrady sú bezradné a prebieha vyšetrovanie príčiny úmrtia slonov,“ tvrdí hovorca parkov.

Môže za ich smrť infekčné ochorenie?

Pytliactvo sa rozhodne vylúčilo, pretože všetky slony mali kly, keď sa našli. V uplynulých rokoch totiž pytliaci otrávili desiatky slonov a ich kly následne predali na čiernom trhu. Pravdepodobnou príčinou záhadného úhynu bol antrax, tzv. slezinová sneť či modré kiahne. Ide o infekčné ochorenie teplokrvných zvierat, ktoré môže chytiť dokonca aj človek.

,,Príčinu smrti môžeme určiť až po testoch, no vylúčili sme otravu kyanidom. V oblasti sme nenašli žiadne iné mŕtve zvieratá.“

Na začiatku augusta stovky mŕtvych slonov objavila aj susedná krajina Botswana. Tamojšie zodpovedné orgány sa snažia zistiť príčinu smrti týchto nevinných zvierat. Zatiaľ to ostáva naďalej záhadou.

Zdroj: teraz.sk & webnoviny.sk | Foto: plenglish.com