Výskumníci položili základy pre potenciálnu vakcínu proti psej alergii, vďaka ktorej nás nebude tento problém viac trápiť.

Psy sú spoločenské zvieratá, veľmi často známe ako najlepší priateľ človeka. Keďže sa psy domestikovali do takej miery, že nás potrebujú na prežitie, máme tendenciu zisťovať, že ich potrebujeme takmer rovnako. Ľudia a psy si teda vytvorili symbiotický vzťah. Preto je často ťažké vyrovnať sa s niečím tak obyčajným, ako je alergia.

alergia

Alergia na domáce zvieratá je alergická reakcia na bielkoviny nachádzajúce sa v kožných bunkách zvieraťa, slinách alebo moči. Príznaky alergie na domáce zvieratá zahŕňajú tie bežné pre sennú nádchu, ako je kýchanie. Niektorí ľudia môžu tiež pociťovať príznaky astmy, ako je sipot a ťažkosti s dýchaním.

Uskutočnilo sa mnoho výskumných snáh popisujúcich povahu a progresiu alergie na psy. Existuje len veľmi málo aplikovaných štúdií, ktoré používajú tieto informácie, aby sa pokúsili úplne vyliečiť ľudí z alergií na psy umelým vyvolaním imunitnej tolerancie. Vedci však teraz po prvýkrát identifikovali kandidátov na tie časti molekúl, ktoré tvoria psie alergény. Tie by nám mohli poskytnúť presne toto: „vakcínu proti alergii na psov“.

vakcína proti psej alergii

Alergický stav na psov je bežnou chorobou, ktorá na celom svete narastá. V priebehu rokov vedci dokázali identifikovať sedem rôznych psích alergénov – molekúl alebo molekulárnych štruktúr. Tie sa viažu na protilátku a vytvárajú nezvyčajne silnú imunitnú odpoveď.

Výroba „hypoalergénnej vakcíny“ by nebola len svetovou novinkou, pokiaľ ide o alergie na psy, ale je zriedkavá, pokiaľ ide o akúkoľvek alergickú reakciu.

Okrem toho, ak sa práca vedcov skutočne použije na vývoj vakcíny proti alergii na psy, bude to obrovský pokrok. Princípy, na ktorej by ju vyvinuli, by sa mohli použiť proti rôznym alergiám. Povieme teda časom zbohom všetkým alergiám?

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: osaku prefecture university | Foto: scitechdaily, familyallergy, thebark