Pozrime sa trošku bližšie na zúbok slovenskému autorovi a spisovateľovi Peťovi Jelínekovi. Jeden z veľmi mála slovenských autorov si našiel cestu k tomuto žánru a rozhodne nezostal v úzadí. To musíme uznať.
Petrovi tiahne na štyridsiatku, vlastní dvoch psov, motorku a stan. Má rád komixy, Radler a brunetky. Počas štúdií sa zoznámil s dámami Potravinárčina, Chémia a Pedagogika, ale už vtedy flirtoval s Kalliopé – múzou literárnych autorov. Naplno s ňou začal obcovať až v roku 2010, kedy dal košom trom spomínaným dámam. Plody obcovania s patrónkou spisovateľov a škrabákov však usilovne schovával do zásuvky, až kým ho tlak priateľov a známych nedonútil vytiahnuť ich pred zrak verejnosti.
Steampunku sa venuje už viac ako 10 rokov či už v písomnej alebo komixovej tvorbe alebo vytváraním kostýmov. Ale čo to vlastne ten steampunk je? Môžme ho označiť ako podžáner Sci-fi či fantasy. Typické pre steampunkové diela je využívanie mechanizmov a technológií fungujúcich na princípe parného stroja, ktorý je považovaný za jeden prelomových vynálezov. Slovo steam (para) však nemusí poukazovať iba na nutné využívanie pary, slúži často len ako odkaz na inšpiráciu 19. storočím, pretože steampunk neraz zasahuje i do alternatívnej budúcnosti a ako žáner sa priraďuje k tzv. retrofuturizmu. Najznámejším rýdzo steampunkovým románom, ku ktorému sa môže našinec dostať, sú Brány Anubisove, ktorých autorom je Tim Powers. V Čechách sa so steampunkom spájajú najmä mená Petr Schink a Petra Slováková, autorka mnohých poviedok a románového cyklu Ve službách královny, z ktorého vyšla prvá časť Démon z East Endu. Na Slovensku je to Peter Jelínek so svojím dielom Norr, ochraňuj Britániu.
Dôležité je spomenúť, že diela inšpirované H. G. Wellsom a J. Verneom vznikali počas celého 20.storočia. Obaja páni sú považovaní za duchovných otcov steampunkového žánru, pretože vo svojej dobe boli priekopníkmi vedy v literatúre.
Steampunk sa vyskytuje aj v hudbe, no je ťažšie definovateľný. Ľahšie je to už v móde, kde si priaznivci vyrábajú alebo upravujú oblečenie, doplnky či predmety na bežné použitie do podoby, ako by mohli vyzerať vo svete steampunku.
Ale vráťme sa od žánru naspäť k samotnej knihe Norr, orchraňuj Britániu! Príbeh paranormálneho vyšetrovateľa Terencea Norra, ktorý svoje prípady rieši s netradičným prístupom a nie práve prívetivým správaním sa k okoliu. Bojuje s poltergeistami, prízrakmi, démonmi alebo obrími chobotnicami. Jeho pomocníkmi v pátraní sú mladá telepatka Cate Havebridgeová a astrálny tvor menom Ábel. Poviedky sa odohrávajú v kulisách alternatívneho Londýna, kde hnacím motorom dejín je rovnakým dielom para aj mágia. V knihe sa stretneme aj s postavami známymi z literatúry 19. storočia, zamiešanými do príbehu v osviežujúcom popkultúrnom kokteile.
Viac sa samozrejme dozviete po prečítaní knihy. Pre inšpiráciu, ako sa ku knihe dostať pripájame aj zopár odkazov, kde je možné knihu zakúpiť. Tak prosím, príjemné čítanie!
Samozrejme, kniha je dostupná aj vo všetkých kamenných predajniach Martinusu a Panta Rhei.
Zdroj: norr.sk, enribook.sk