Na Slovensku je vyše 1408 pozitívnych prípadov na COVID-19. Počet infikovaných koronavírusom ale každým dňom klesá a ľudia sa nevedia dočkať, kedy vláda vyhlási koniec karantény. To je však ešte v nedohľadne. Analytik globálnych rizík, Juraj Mesík, to nevidí ružovo.
Krátko po vypuknutí koronavírusu na Slovensku odborníci predpokladali, že jeho vývoj bude naozaj katastrofálny. Vrchol vírusu mal nastať 23. júna, kedy malo byť nakazených viac ako pol milióna obyvateľov, pričom počet nakazených a hospitalizovaných by podľa výpočtov mohol klesnúť až niekedy v auguste.
V súčasnosti je však všetko inak a počet nakazených je stále menej. Slovensko dokonca patrí medzi tie krajiny v Európe, ktoré sa s koronavírusom popasovali najlepšie, o čom svedčí aj najnižší počet mŕtvych na milión obyvateľov.
,,Ten vírus je rovnako smrteľný, ako bol pred siedmimi týždňami. Akonáhle by sme dnes v týchto opatreniach poľavili, tak to narastie na stovky ako v Česku, Maďarsku či v Rakúsku, alebo aj na tisícky ako v Írsku, Švajčiarsku či v Belgicku. To má byť náš cieľ?” varuje Juraj Mesík.
Odborník dokonca tvrdí, že s koronavírusom budeme žiť ešte najmenej rok alebo dva. Našu nie veľmi peknú budúcnosť načrtol nasledovne:
,,Toto všetko ešte bude trvať najmenej do polovice budúceho roka, kedy by sme podľa optimistických scenárov mohli mať už vakcínu, ale možno ju mať nebudeme. Ekonomické dôsledky tejto pandémie budú zdrvujúce a povedú k masovej nezamestnanosti. Mnohí ľudia, ktorí si dnes ešte myslia, že majú prácu, v skutočnosti o ňu už prišli. A nemyslím si, že po prudkom páde to pôjde prudko hore. Pokles bude hlboký, dlhodobý a vzostup pomalý.“
Zdroj: cas.sk | Foto: tumblr.com