Barbados oficiálne odvolal kráľovnú Alžbetu II. ako hlavu štátu a stal sa najnovšou republikou na svete.

barbados

Počas nočnej ceremónie v hlavnom meste Bridgetown zložila Sandra Masonová prísahu ako nová prezidentka.

Princ z Walesu a barbadoská speváčka Rihanna sa zúčastnili na podujatí, ktoré sa zhoduje s 55. výročím nezávislosti krajiny.

rihanna

Princ Charles vo svojom prejave priznal „strašné zverstvo otroctva“, ktorým karibský ostrov trpel. Nová éra Barbadosu tak ukončí storočia vplyvu Británie, vrátane viac ako 200 rokov, keď bol ostrov centrom transatlantického obchodu s otrokmi.

Na znak oficiálnej zmeny moci vzdali britskej monarchii posledný pozdrav a vlajku Royal Standard nahradili.

Princ Charles ako čestný hosť na podujatí zopakoval pretrvávajúce väzby medzi oboma národmi napriek zmene ústavného štatútu. Túto chvíľu označil za nový začiatok predtým, ako mu nová prezidentka udelil prestížny Rád slobody Barbadosu.

Kráľovná poslala krajine svoje „najlepšie priania“ „šťastia, mieru a prosperity v budúcnosti“ a uviedla, že národ má „osobitné miesto“ v jej srdci.

Sandru Masonovú (72), generálna guvernérku ostrova od roku 2018, po minulomesačnom hlasovaní v parlamente vymenovali za prezidentku krajiny. Teraz nahrádza kráľovnú na poste hlavy štátu.

sandra mason

„Loď Republiky Barbados odplávala na svoju prvú plavbu. Nech prečká všetky búrky a bezpečne vysadí našu krajinu a občanov na horizontoch a brehoch, ktoré sú pred nami,“ odzneli jej slová.

Barbados oznámil svoj plán stať sa republikou minulý rok, no zostáva súčasťou Commonwealthu.
Na ceremónii, ktorá trvala niekoľko hodín, pred novou prezidentkou prisahali vernosť Barbadosu poprední predstavitelia národného štátu vrátane premiérky Mie Mottleyovej.

Neskôr oznámila, že popová hviezda Rihanna bude prezidentkou označená za národnú hrdinku. Umelkyňa a podnikateľka, celým menom Robyn Rihanna Fenty, bola predtým v roku 2018 menovaná veľvyslankyňou svojej domovskej krajiny.

Nech sa aj naďalej lesknete ako diamant a prinášate česť svojmu národu,“ povedala pani Mottley v narážke na jednu z Rihanniných piesní.

bridgetown

Barbados s počtom obyvateľov približne 285 000 patrí medzi najľudnatejšie a prosperujúcejšie karibské ostrovy. Kedysi bola jeho ekonomika značne závislá od vývozu cukru, ale tvrdo ju zasiahol Covid-19, ktorý poškodzuje cestovný ruch a rastúce ceny spôsobené narušením dodávateľského reťazca.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: bbc.com | Foto: istock, bbc, nme, ndtv