Magdalena Anderssonová, ktorú minulú stredu zvolili za prvú švédsku premiérku a nakrátko na to rezignovala, sa na pozíciu opäť vracia.

Prvá švédska premiérka, Magdalena Anderssonová, bola opäť vymenovaná do najvyššej funkcie. Stalo sa tak po tom, čo ju minulý týždeň politické nepokoje prinútili odstúpiť do niekoľkých hodín od prevzatia funkcie.

magdalena anderssonová

Poslanci v novom hlasovaní v pondelok s tesným náskokom podporili predsedníčku Sociálnodemokratickej strany. Do volieb v septembri budúceho roka sa pokúsi viesť vládu jednej strany.

Minulú stredu odstúpila z funkcie premiérky po rozpade jej koalície. Len niekoľko hodín predtým pani Anderssonovú zvolili za prvú švédsku premiérku o jediný hlas v parlamente.

Plán 54-ročnej ekonómky na vytvorenie novej koaličnej vlády so Stranou zelených sa však zrútil, keď neprešiel jej návrh rozpočtu. Namiesto toho parlament odhlasoval rozpočet zostavený skupinou opozičných strán vrátane krajne pravicových Švédskych demokratov.

Strana zelených uviedla, že neprijme rozpočet navrhnutý krajnou pravicou a odišla z vlády, čo viedlo k jej zániku.

Podľa konvencie sa očakáva, že švédska premiérka odstúpi, ak koaličná strana odíde z vlády.
Avšak v pondelkovom hlasovaní vo švédskom parlamente Riksdag 101 z jeho 349 poslancov hlasovalo za. 75 sa zdržalo a 173 hlasovalo proti.

Na to, aby bol kandidát vymenovaný za predsedu vlády podľa švédskeho politického systému, sa musí len vyhnúť tomu, aby väčšina hlasovala proti nemu.

Na tlačovej konferencii po hlasovaní pani Anderssonová povedala, že je pripravená „potiahnuť Švédsko vpred“ s programom zameraným na blahobyt, zmenu klímy a kriminalitu.

Bez podpory ostatných strán sa však pani Anderssonová bude snažiť prijať zákon v parlamente, kde stredoľaví sociálni demokrati majú 100 z 349 kresiel.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: bbc.com | Foto: svd, bbc