Úzkosť je najbežnejším stavom duševného zdravia, ktoré v určitom bode života postihuje takmer 30 % dospelých. Našťastie existuje veľa možností liečby!?

Ale ak máte záujem pozerať sa za hranice terapie a liekov, existujú zmeny životného štýlu založené na dôkazoch, ktoré majú potenciál ponúknuť aj úľavu od symptómov. Tu je pohľad na päť prírodných liekov na úzkosť vrátane rád, ako ich implementovať.

Úzkosť
ilustračný obrázok

Čo je úzkosť?

Úzkosť je emócia, ktorá vedie k pocitom úzkosti, strachu až hrôzy. Môžu ho sprevádzať fyzické príznaky, ako je potenie, zrýchlený tep a nepokoj. Je normálne, že ľudia pociťujú úzkosť v reakcii na stresujúce momenty, ako je cestovanie lietadlom alebo lekársky test.

Cvičenie

Jedna výskumná analýza študujúca vplyv fyzickej aktivity na úzkosť zistila, že cvičenie výrazne znížilo úroveň úzkosti u tých, ktorí sa jej venovali. Okrem toho skupiny zúčastňujúce sa na cvičeniach s vysokou intenzitou, ako je jogging, vykazovali nižšie úrovne úzkosti. V porovnaní so skupinami zapojenými do aktivít s nízkou intenzitou, ako je chôdza a strečing.

Ale nenechajte sa odradiť cvičením s vysokou intenzitou, hovorí Ashley McMann. „Vzhľadom na to, že fyzické schopnosti a okolnosti každého sú jedinečné, jednotlivci by si mali vymyslieť pravidelný cvičebný plán, ktorý najlepšie zodpovedá ich schopnostiam. Akýkoľvek pohyb je lepší ako žiadny,“ poznamenáva.

Úzkosť
ilustračný obrázok

Obmedzenie alkoholu

V roku 2017 analýza 63 výskumných štúdií odhalila súvislosť medzi obmedzením konzumácie alkoholu a zmiernením symptómov úzkosti a depresie, okrem niekoľkých ďalších výhod pre fyzické a duševné zdravie.

Spojenie medzi alkoholom a úzkosťou je zložité, hovorí Sara Modlin-Tucker, DO, osteopatická lekárka vo Waterville, Maine. Ak zakončíte stresujúci deň pohárom vína, možno sa budete cítiť uvoľnenejšie, ale je to len dočasné, poznamenáva doktor Modlin-Tucker. Ba čo viac, dodáva, že pitie môže v konečnom dôsledku zhoršiť príznaky úzkosti.

„Alkohol pôsobí ako depresívum a narúša rovnováhu neurotransmiterov v mozgu, čo vedie k zvýšeným pocitom úzkosti a dokonca k spúšťaniu záchvatov paniky,“ dodáva. „Pre jedincov s úzkosťou sa odporúča obmedziť alebo vyhnúť sa konzumácii alkoholu, aby podporili svoju duševnú pohodu.“

Úzkosť
ilustračný obrázok

Obmedzenie kofeínu

Ak ste niekto, kto siahne po kávovej kanvici počas celého dňa, možno budete chcieť prehodnotiť príjem kofeínu. „Kofeín zvyšuje vašu srdcovú frekvenciu a môže často napodobňovať fyzické pocity z panického záchvatu,“ hovorí McMann. „Tieto príznaky sa môžu prejaviť v skutočnej úzkosti.“

To však neznamená, že každý s úzkosťou sa musí kofeínu úplne vyhýbať. „Každý jednotlivec by mal zmerať svoju toleranciu voči kofeínu na základe vlastných skúseností,“ dodáva McMann. „Počúvanie fyzických reakcií vášho tela na určité podnety je naozaj dôležité keď bojujete s úzkosťou.“

úzkosť
ilustračný obrázok

Zdravá strava

Štúdie ukazujú, že osvojenie si zdravších stravovacích návykov môže prispieť k nižšej úrovni úzkosti. Po preskúmaní 17 štúdií zahŕňajúcich viac ako 157 000 účastníkov výskumníci zistili, že protizápalová strava – bohatá na potraviny ako ovocie, zelenina a olivový olej – prispela k zníženiu úrovne úzkosti. Prozápalová diéta, teda strava s vysokým obsahom červeného mäsa, živočíšnych olejov a spracovaných potravín, zvýšila riziko úzkosti o 80 % u žien a 47 % u mužov.

„Vyhýbajte sa vysoko spracovaným múkam a cukrom. Držte sa celozrnných potravín, ktoré vášmu telu nesmierne prospejú,“ dodáva. „Náš tráviaci systém má najväčšiu produkciu serotonínu v našom tele a uistenie sa, že kŕmime naše telo výživnými potravinami, môže mať obrovský vplyv aj na našu emocionálnu pohodu.“

úzkosť
ilustračný obrázok

Meditácia a všímavosť

Malá štúdia s 276 mužmi a ženami, ktorí žili s úzkostnými poruchami, zistila, že osemtýždňový kurz všímavosti fungoval podobne ako denná dávka Lexapro. Bežného lieku na predpis používaného na liečbu symptómov úzkosti.

„Pre tých, ktorí sa radia s lekárom, ako riešiť svoj stres a úzkosť, sú všímavosť a meditácia – najmä tie, ktoré sú založené na prírode. Prospešné postupy, ktoré dopĺňajú existujúci liečebný plán,“ hovorí Dr. Hackenmiller. „Aj keď existuje veľa rôznych typov meditácií a praktík všímavosti, spolupráca so svojím lekárom pri hľadaní spôsobov, ako ich integrovať do vášho zdravotného plánu, prinesie ďalšie výhody pre vašu duševnú pohodu.“

Jednou z meditačných techník, ktoré odporúča, je dychová práca, pri ktorej sa nadýchnete nosom a vydýchnete ústami so zameraním na výdych.

úzkosť
ilustračný obrázok

Kedy navštíviť lekára kvôli úzkosti

Ak zistíte, že vaša úzkosť narúša váš každodenný život a spôsobuje vám značné utrpenie, možno je čas vyhľadať radu od lekára.

„Diskusia o vašich príznakoch s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti je vždy dôležitá, ak trpíte úzkosťou. Možno budete potrebovať lieky, ktoré vám pomôžu získať kontrolu nad vašimi príznakmi. Je dôležité si zapamätať, že vždy môžete kombinovať stratégie, ako sú praktiky všímavosti a manažment liekov, aby ste mali dvojitý prístup ku kontrole úzkosti,“ hovorí Dr. Modlin-Tucker.

Možno ťa zaujme!?

Zdroj : forbes.com / FOTO : freepik.com