Grécko zavádza povinné očkovanie pre ľudí vo veku 60 a viac rokov, pričom za nedodržiavanie sa ukladajú pokuty.

Grécky premiér v utorok oznámil, že zavádza povinné očkovanie pre ľudí vo veku 60 rokov a viac. Tí, ktorí si neobjednajú prvé očkovanie do 16. januára, budú čeliť pokute.

grécko a očkovanie

K tomuto kroku došlo v čase, keď sa grécke zdravotnícke úrady snažia obmedziť prudký nárast prípadov a úmrtí na koronavírus. Navyše sa pripravujú na možný účinok variantu Omicron.

Asi 500 000 ľudí v Grécku vo veku 60 a viac rokov ešte nebolo zaočkovaných proti Covid-19, hovorí premiér Kyriakos Mitsotakis na zasadnutí vlády. Tí, ktorí termín nedodržia, budú čeliť mesačnej pokute 100 eur (113 dolárov). Príjem z nej pôjde na financovanie štátnych nemocníc.

Pán Mitsotakis opísal túto politiku ako „akt spravodlivosti pre očkovaných“. Povedal, že sa obáva penalizácie ľudí, ale dúfa, že tento krok budú považovať za akt „povzbudenia, nie represie“.

Povedal: „Cítil som povinnosť stáť po boku tých najzraniteľnejších, aj keď by sa im to mohlo dočasne znepáčiť.“

Kyriakos Mitsotakis

Grécko zaznamenáva v priemere viac ako 6 400 nových prípadov denne. Podľa Centra pre systémové vedy a inžinierstva na Univerzite Johna Hopkinsa ide o najvyššie čísla od začiatku pandémie. S prichádzajúcimi prázdninami pán Mitsotakis povedal, že v priebehu nasledujúcich dvoch mesiacov bude k dispozícii viac bezplatných testovacích súprav.
Viac ako 60 percent gréckej populácie je plne zaočkovaných. Tento mesiac Grécko zakázalo neočkovaným ľuďom vstup do kín, divadiel, múzeí a telocviční. Tým sa pripojilo k rastúcemu počtu európskych národov, ktoré zavádzajú nové obmedzenia pre tých, ktorí neboli očkovaní.

Rakúsko tento mesiac oznámilo, že očkovanie bude povinné pre všetkých dospelých od februára. Je tak prvá západná demokracia, ktorá urobila takýto krok.

očkovanie v grécku

Šírenie variantu Omicron znepokojilo grécke úrady, ktoré minulý týždeň zakázali cestovanie z deviatich afrických krajín po tom, čo výskumníci z južnej Afriky oznámili, že zistili nový variant. Piatich gréckych občanov, ktorí sa vracali z Afriky, umiestnili v sobotu do karantény aj po negatívnom teste na vírus.

Orgán EÚ pre verejné zdravie uviedol, že potvrdil 42 prípadov tohto variantu v celom bloku, pričom všetky boli mierne alebo asymptomatické.

Pôvod variantu a hrozba, ktorú predstavuje, zostávajú neisté.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: nytimes.com | Foto: theindependent, anadoluagency, usnews, bloomberg