Bodyguard znamená anglicky telesný (osobný) strážca. Táto funkcia sa stala nevyhnutná v živote mocných, významných, bohatých a slávnych ľudí. Bodyguardi nikdy neprezradia mená svojich klientov a sú ochotní položiť za nich aj svoj život.

Všetko pre svojho klienta

Osobní strážcovia sa vyznajú v zbraniach, ovládajú bojové umenia a cudzie jazyky, vedia riadiť všetky druhy dopravných prostriedkov, ale predovšetkým sú to experti na bezpečnosť a i v tom najhoršom prípade vedia podať prvú pomoc. Hlavnou prácou bodyguarda je predísť prípadným hrozbám a vyhnúť sa napadnutiu chránenej osoby.

,,Dobrý ochranca potrebuje mať hlavne v hlave. Nepúšťa sa totiž do bojov, ako v akčných filmových trhákoch, ale ochraňuje klienta pred nebezpečenstvom i škandálom. Jeho prvoradou úlohou je dostať klienta do bezpečia, nie biť sa,“ tvrdí uznávaný srbský špecialista, Branimir Šegvić.

Schopnosti bodyguardov

Každý jeden bodyguard má ten istý cieľ – chrániť svojho klienta. Chcete byť plnohodnotným osobným strážcom? Rýchlokurz sebaobrany vám nestačí! Musíte si prejsť niekoľkými fázami a tréningom, ktorý obvykle trvá aj osem mesiacov.

Schopnosti bodyguarda sa delia do dvoch skupín:

  • Hard skills – streľba, sebaobrana a schopnosť riadiť všetky druhy vozidiel
  • Soft skills – komunikácia, empatia a sociálna inteligencia

Druhy výkonu osobnej ochrany

  • Ochrana vládnych činiteľov – prezident, politici, diplomati a iné významné osoby (pre vyššiu ochranu sú zapojené aj policajné jednotky)
  • Ochrana osôb zo sveta šoubiznisu – herci, speváci, hudobné skupiny (ochrana pred fanúšikmi)
  • Ochrana osôb z obchodných kruhov – podnikatelia a manažéri (hlavne v krajinách s vysokou kriminalitou, cieľom je chrániť ich pred únosom či vydieraním)
  • Ochrana ohrozených osôb – zaistiť bezpečnosť osôb, ktoré sa dostali do problémov (napr. svedok, ktorý bol na mieste spáchania trestného činu)

Najlepší ochranca je ten, ktorého si nik na ulici nevšimne

Všeobecne platí, že v boji sú ženy tvrdšie. Niet preto divu, že v Číne sú to práve ženy, ktoré zastávajú funkciu osobných strážcov. Tu je jasný dôkaz toho, že prvoradé nie je vymakané telo a sixpack.

Každý milionár potrebuje mať svoju osobnú ochranku. Čo sa týka počtu milionárov, Čína sa nachádza na treťom mieste hneď po USA a Japonsku. V tejto krajine je čoraz väčší záujem o bodyguardky.

,,Po celom svete sú ženy tajnou zbraňou VIP ochranky. Nikomu nenapadne, že dáma, ktorá je štíhla, milá, zdvorilá, usmievavá a krásna, môže človeka zložiť dvoma prstami.“

Šanghajská podnikateľka Kao tvrdí, že so ženou bodyguardkou po svojom boku sa cíti oveľa lepšie ako s mužom. Vraj je viac nenápadná, pretože ženy sa môžu ľahšie vydávať za sekretárky, opatrovateľky či sprievodkyne.

Zaujímavosťou je, že osobné strážkyne zarábajú viac ako muži-bodyguardi.

Zdroj: wikipedia.org, magazin.pluska.sk & ct24.cz | Foto: dreamstime.com | Video: YouTube