Dňa 20. januára sa konala inaugurácia nového amerického prezidenta. Po Trumpovi tak na čele USA stojí Joe Biden, v poradí už 46. prezident Spojených štátov amerických. Slávnostnú prísahu zložila aj nová viceprezidentka USA, Kamala Harris.

Zvoleného prezidenta prišli podporiť aj bývalí americkí prezidenti, medzi nimi Barack Obama, George Bush mladší a Bill Clinton. Odchádzajúci prezident Donald Trump na inauguráciu svojho nástupcu neprišiel.

Hlas žien

Pri tejto príležitosti vystúpila Lady Gaga, ktorá zaspievala štátnu hymnu a nechýbala ani speváčka Jennifer Lopez. Najväčšou hviezdou sa však stala iba 22-ročná poetka, Amanda Gorman.

Amanda počas ceremoniálu predniesla vlastnú báseň s názvom The Hill We Climb. Médiá o nej hovoria ako o novej hviezde, politici jej posielajú iba pozitívne komentáre a veľkú poklonu jej preukázala aj bývalá prvá dáma, Michelle Obama:

,,Vďaka svojim silným a dojímavým slovám nám Amanda Gorman pripomína silu, ktorú má pri udržiavaní demokracie každý z nás v rukách.“

A čo už stihol urobiť nový prezident?

Prvý deň vo funkcii rozhodne nezaháľal. Joe Biden už stihol urobiť nejaké rázne zmeny. Nariadil návrat do Svetovej zdravotníckej organizácie WHO (World Health Organization), ukončil zákaz ciest do USA pre cestujúcich z moslimských krajín a taktiež pozastavil výstavbu múru na hraniciach s Mexikom. Čo je však najdôležitejšie, Biden plánuje zjednotiť Ameriku. Chce napraviť škody, ktoré spôsobil Donald Trump.

Zdroj: pravda.sk & sme.sk | Foto: nbcnews.com & Instagram.com | Video: YouTube