23. októbra 1944 sa v zálive Leyte, ktorý je súčasťou Filipínskeho mora, začali prvé stretnutia obrovskej námornej bitky. Bola najväčšia v modernej histórii ľudstva. V roku 1944 sa USS Johnston potopila po bitke proti najväčšej bojovej lodi sveta. O viac ako 75 rokov neskôr bol jej vrak konečne nájdený, 6 km (3,7 míle) pod vlnami.

Bitka mala dva hlavné účinky – zabránila Japoncom zasahovať do americkej invázie na Filipíny (ktoré Japonci dobyli takmer pred štyrmi rokmi) a účinne zničila japonské cisárske námorníctvo ( IJN) mimo činnosti po zvyšok druhej svetovej vojny. Takmer 30 japonských lodí bolo potopených a mnohé zo zvyšku – vrátane najväčšej bojovej lode, aká bola kedy postavená. Bitka sa odohrala pri ostrove Samar. Veľká početná prevaha, malá americká flotila bojovala proti drvivej presile a útočila proti oveľa väčším a lepšie vyzbrojeným japonským lodiam. Malé americké sily zabránili potenciálnemu masakru, no ich odpor si vyžiadal veľkú cenu. Päť z 13 amerických lodí bolo potopených.

The Titanic sank in water only two-thirds as deep as the Galathea Deep (Credit: Xavier Desmier/Gamma-Rapho via Getty Images)

Väčšina svetových vrakov sa nachádza v plytkých pobrežných vodách. Lode sledujú obchodné cesty do prístavov a pobrežné vody ponúkajú možnosť útočiska, ak sa počasie zhorší. Toto je miesto, kde sa väčšina lodí zakladá a potápa. Ale vody, do ktorých sa Johnston ponoril, sú veľmi odlišné. Namiesto hladkého poklesu klesajú strmo do veľkých hĺbok. Ostrov Samar leží na okraji rozsiahleho morského kaňonu známeho ako Filipínska priekopa, ktorý sa tiahne v dĺžke približne 1 320 km pozdĺž pobrežia Filipín a Indonézie. Leží okolo východnej strany ostrova Samar, na strane zálivu Leyte smerom k moru. Je to veľmi, veľmi hlboké. Ak by ste zhodili Mt Everest v najhlbšom bode Filipínskej priekopy, v hĺbke Galathea, jeho vrchol by bol stále viac ako 1,6 km pod vodou.

USS Johnston: World's deepest known shipwreck from World War II discovered  | CNN Travel

Nikto nevie, ako dlho trvalo, kým USS Johnston dosiahla dno oceánu. Potopila sa cez vrstvu po vrstve Filipínskeho mora, odlišné štádiá, ktoré sú stále temnejšie, chladnejšie a nehostinné. Voda je mrazivo studená a táto pochmúrna zóna je riedko obývaná životom. Zvieratá, ktoré tu skutočne žijú, sa tak vyvinuli v chladnej a neúprosnej tme. Ryby, ktoré tu žijú, sa málo podobajú na tie, ktoré plávajú pri hladine. Sú mäkké a klzké na dotyk. Niektoré sú slepé a iné takmer priehľadné. Niekde v tejto obrovskej podvodnej priekope sa USS Johnston konečne zastavila. Presné miesto však bolo veľmi ťažké predpovedať. Hladina oceánu nie je v žiadnom prípade nevýrazná, ale vďaka anonymite môže byť hľadanie presných miest námorných bitiek náročnou úlohou. Nenachádzajú sa tu žiadne pamiatky ani topografické prvky, ktoré by pomohli pri identifikácii. Pod vlnami môžu prúdy a prílivové vlny ťahať vraky ďaleko od miesta, kde sa potopili.

World's Deepest Shipwreck Is WWII Destroyer Lost in the Philippine Sea |  Smart News | Smithsonian Magazine

Zdroj: bbc.com|Foto: cnn.com