Māori majú silný vzťah predkov k oceánu vrátane lovu a rybolovu morských plodov, čo ich však môže vyjsť poriadne draho.

Inštruktor vodnej bezpečnosti Clayton Wikaira sa s vlasmi vlhkými od mora opiera o malý nafukovací čln a rozpráva sa so skupinou šiestich univerzitných študentov, ktorí sa práve naučili, ako sa bezpečne potápať. Pozornosť študentov v horúcom poludňajšom slnku slabne – sú unavení zo skorého ranného štartu, túry okolo skál aucklandského polostrova Whangaparaoa a hodín strávených potápaním na otvorenom oceáne kvôli morskému ježkovi. Niektorí pozerajú do svojich telefónov, iní si vychutnávajú pizzu. Keď však začne inštruktor rozprávať príbeh, všetci nastražia uši a s údivom počúvajú.

„Keď som bol mladý, myslel som si, že by som mohol vyplávať do Austrálie. Myslel som si, že som silný a dostatočne pripravený. Ale keď som sa dostal do veľkých vĺn, ktoré sa na mňa sypali, moje okuliare sa trhali a bol som vtiahnutý do tých veľkých, do nárazovej zóny, veľmi rýchlo som zistil, že som na to nebol pripravený, ” prezradil inštruktor.

Rob Hewitt, of Water Safety New Zealand, by the sea

V komunite sa na tútu skutočnosť vynárali otázky ako napríklad: Kto sú tí blázniví fulleri, ktorí chodia von v týchto drsných podmienkach? Sám inštruktor priznáva, že tento adrenalínový zážitok mu umožnil poznať svet, aký dovtedy nepoznal. Sám otvorene priznáva aj to, že má obrovský rešpekt pred oceánom, živlami a tým čo sa môže stať. Je to príbeh, ktorý Wikaira, vodný pedagóg z prevencie utopenia v Aucklande, rozprával tisíckam študentov, ktorých každý rok trénuje. Ako Māori – demografická skupina, ktorá má na Novom Zélande veľký podiel na počte utopených – je to aj príbeh, ktorý rozpráva, aby zachránil svoj vlastný ľud.

Students train in kaimoana (seafood) gathering with Drowning Prevention Auckland

Od 1. decembra došlo na Novom Zélande k 39 úmrtiam v dôsledku utopenia, čo z neho robí najhoršie leto za posledných šesť rokov, pričom do konca zostáva ešte mesiac. Počas oficiálneho prázdninového obdobia (24. decembra až 5. januára) došlo k 15 utopeniam, čo je 180 % nárast oproti päťročnému priemeru, podľa údajov Water Safety na Novom Zélande. V minulom roku došlo k 74 utopeniam vrátane 15 ľudí mladších ako 24 rokov – rovnako ako v roku 2020 – napriek dlhším obdobiam stráveným v blokáciách súvisiacich s Covid-19. Māori majú silný vzťah predkov k moru, vrátane expertnej oceánskej navigácie a lovu a rybolovu kaimoany (morských plodov).

Students gear up for a training session with Drowning Prevention Auckland on the Whangaparaoa Peninsula

Existuje aj tlak na zabezpečenie rodiny, často prostredníctvom voľného potápania pre rybolov. Niekedy je na rade vaša mana [prestíž], aby ste sa postarali o vašu whānau [rodinu], a to je prejav vašej aroha [lásky] k ľuďom. Inštruktor vyjadruje aj fakt, že hoci drsnému počasiu sa vždy šiel o seba postarať a uloviť si potravu. Častokrát ho to mohlo stáť vlastný život, no on sa k tomu vždy odhodlal a podstúpil nie malé riziko.

Aquatic safety instructor Clayton Wikaira pulls a kina from the sea on the Whangaparaoa Peninsula in Auckland

Zdroj|Foto: theguardian.com