Svetový unikát, Zlatý poklad, Fontána života či Kúpele kráľovnej. Týmito a mnohými inými prezývkami sa často označuje termálne jazero Hévíz v Maďarsku. Okrem liečivých účinkov ponúka aj prekrásne prostredie!

Podľa dostupných informácií malo jazero Hévíz vzniknúť pred 20 až 22 tisícami rokov, teda v rovnakom čase ako jazero Balaton, ktoré sa nachádza v jeho blízkosti. Unikátne kúpeľné miesto je obrovským lákadlom pre turistov z celého sveta a je tak po Budapešti druhou najviac navštevovanou maďarskou destináciou.

Jazero Hévíz je obzvlášť výnimočné obsahom mnohých látok, ktoré ho robia veľmi prospešným pre zdravie. Hoci je na svete mnoho ďalších termálnych jazier, máloktoré sa môže v tomto ohľade porovnávať s najväčším biologicky aktívnym prírodnym termálnym jazerom na svete, ktorým je Hévíz. Jeho ličebné účinky podmienené bohatou prítomnosťou síry, vápnika, horčíka a mnohých ďalších minerálov sú ohromujúce. Každoročne tak Hévíz navštívia tisíce návštevníkov s rôznymi reumatickými, dýchacími, kožnými či inými zdravotnými problámami. Liečebné účinky môžete posilniť aj pomocou liečivého bahna usadeného na dne jazera.

Kúpanie počas celého roka

V letnom období sa teplota vody dokáže dostať až na úroveň 36 až 38 stupňov. V zime sa pohybuje približne na úrovni 23 až 25 stupňov. Teplota vody je teda vhodná na kúpanie počas celého roka. Vďaka silnej vodnej zásobe sa voda v jazere kompletne obmení každých 72 hodín. V najhlbšej časti jazera je jeho hĺbka viac ako 38 metrov. Veľkosť vodnej plochy je viac ako 46 tisíc metrov štvorcových. Kvalitu vody odborníci pravidelne a prísne kontrolujú.

Očarí vás aj fauna a flóra

Fauna a flóra na tomto mieste je rovnako výnimočná ako samotné jazero. Symbolom Hévízu je lekno, ktoré tu môžete vidieť vo viacerých druhoch. Lekno je dôkazom vysokej kvality a čistoty vody a jeho prítomnosť pomáha celkovému ekosystému. V jazere tiež uvidíte najrôznejšie druhy živočíchov, a to od rýb, cez vtáctvo, až po rôzne druhy hmyzu či obojživelníkov. Ich prítomnosť samozrejme neobmedzuje návštevníkov žiadnym spôsobom.

Termálne jazero Hévíz sa nachádza približne 200 kilometrov od Bratislavy a môže sa tak pre vás stať dostupným miestom kvalitného oddychu a zážitku. Jeho návšteva bez pochyby stojí za zváženie, a to nie len v letných, ale aj zimných mesiacoch.

Mohlo by vás zaujať!?

Zdroj: heviz.hu, visithungary.com, trekhunt.com / Foto: youtube.com/VisitHungary