17. decembra 1979 policajti zavraždili motocyklistu Arthura McDuffieho a neskôr boli oslobodení. V centre Miami sa na proteste zišlo takmer 5 000 ľudí. 

Vraždou Georga Floyda a následnými občianskymi nepokojmi sa historici, pedagógovia a široká verejnosť opäť zamerali na „dlhé horúce letá“ 60. rokov. Každý rok, v druhej polovici desaťročia, bola Amerika zapletená do rozsiahlych násilných protestov. Aj keď táto éra poskytuje určité pozadie pre súčasný historický okamih, sú to medzičasy, ktoré ponúkajú väčšie súvislosti s nepretržitým cyklom útlaku, protestov a násilia v amerických dejinách.

Smrť v dôsledku nehody?

17. decembra 1979 išiel motocyklista Arthur McDuffie rýchlosťou 80 míľ za hodinu po uliciach Miami. O osem minút neskôr bol McDuffie, afroamerický výkonný pracovník v poisťovníctve, mŕtvy. Pochybnosti o jeho úmrtí sa vynorili ihneď. Zatiaľ čo policajti na mieste tvrdili, že k jeho smrti došlo v dôsledku nehody, v správe koronera sa uvádzalo, že smrteľné zranenia neboli v súlade s haváriou motocykla. Po tom, čo sa obeť dobrovoľne vzdala, bola jej stiahnutá prilba. Najmenej štyria policajti zbili McDuffieho obuškami, následkom čoho došlo k niekoľkým poraneniam hlavy vrátane 10-palcovej zlomeniny lebky.

Zdroj: nbcmiami.com

Policajti, ktorí dorazili neskôr na miesto, potom vyrezali do chodníka stopy pneumatík žehličkou na pneumatiky a svojimi hliadkovacími autami prešli po spadnutej motorke, aby poskytli dôkazy o nehode, ktorá sa nestala. Jeden dôstojník dokonca hodil McDuffieho hodinky do odkvapu, aby vytvoril silu nárazu.

Obžaloba štyroch dôstojníkov prišla o 11 dní neskôr. S odvolaním sa na zvýšené rasové podnebie sa proces presunul do Tampy, kde napriek správe koronera, svedeckým svedectvám a priznaniam zúčastnenej polície 17. mája 1980 pozostávajúca zo šiestich osôb oslobodila policajtov z priestupkov. V porote sedeli len belosi.

Začiatky protestov

Zúrivo sa takmer 5 000 obyvateľov čiernej štvrte zhromaždilo v centre Miami, aby protestovali proti ďalšiemu incidentu rasovej nespravodlivosti. Keď sa deň zmenil na noc, ľudia vyjadrili svoj hnev a sklamanie prostredníctvom činov majetkového násilia zameraných na biele podniky a na ústredie verejnej bezpečnosti v okrese Dade.

Zdroj: nbcmiami.com

Hoci vodcovia a organizácie hlavného prúdu, ako napríklad Jesse Jackson a NAACP, prosili o pokoj, násilie sa skončilo až vtedy, keď guvernér Bob Graham vyzval floridskú národnú gardu. Do 20. mája boli ulice opäť tiché. Nepokoje po sebe zanechali 18 mŕtvych, 400 zranených, 800 zatknutých a škody na majetku presahujúce 80 miliónov dolárov. Príčinou smrti obetí bolo použitie zbraní zo strany národnej gardy.

Ľudí tlačí na ulicu nerovnosť

Keď porovnáme prípady mestských nepokojov za posledných 60 rokov, vynikne niekoľko spoločných znakov.  Incident policajného násilia tlačí ľudí na ulicu, pretože protestujú aj proti spôsobom, ktorým ich zasiahla hospodárska, politická a inštitucionálna nerovnosť. Ľudia sa tiež zúčastňujú týchto udalostí na križovatke ich rasy, triedy a rodovej identity. 

Zdroje: vanityfair.com, smithsonianmag.com, flashbackmiami.com, nbcmiami.com