Dištančná forma výučby a škola z pohodlia svojho domova! Tak možno opísať súčasnú situáciu v oblasti školstva vo svete.

Tak ako má výučba v domácom prostredí svoje výhody, má aj svoje nevýhody. Študenti z rôznych kútov sveta sa podelili o svoje názory a myšlienky. Mnohé z nich naozaj prekvapia.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt študenti

Jana Janočková je študentkou na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Pochádza z Prešova a svoj názor na dištančnú formu vyučovania vysvetlila nasledovne.

Dištančnú formu vnímam predovšetkým vo veľmi negatívnom duchu, pretože socializácia je na bode mrazu. Nemôžem sa stretávať so spolužiačkami a nespoznávam nových ľudí. Na druhej strane výučba v pohodlí svojho domova má aj svoje výhody. Doma mám kľud, nerozptyľuje ma hluk spolužiakov, nemusím toľko cestovať, čím aj ušetrím isté peniaze. Mám viacej času venovať sa svojim záľubám a rodine. Všetko má svoje klady aj zápory.

Vanessa Kuricová je študentkou na hotelovej akadémií a má 17 rokov. Ako študentka strednej školy si servítku pred ústa rozhodne nedávala.

Podľa mňa je to celé úplne zle, pretože učitelia od nás žiadajú trikrát viac ako kedykoľvek predtým. Dávajú nám viacej písomiek, na ktoré máme nesmierne málo času, ako keď sme boli v škole. Keď celá táto situácia pominie bude už len lepšie. Rozhodne mi to nikdy nebude chýbať.

Martina Gancarčíková je študentkou na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Má 23 rokov a ako budúca špeciálna pedagogička sa vyjadrila veľmi úprimne a bez strachu.

Keď sa nad tým všetkým zamýšľam, pre každého to bol určite veľký šok a zmena. Už to bude takmer rok, čo výučba prebieha dištančne. Na začiatku som bola veľmi šťastná, že sa budeme učiť z pohodlia svojho domova, no postupom času som si uvedomila, že to nie je najefektívnejšie. Chýba nám priamy kontakt so žiakmi a aj prax, ktorá sa online uskutočňovať naozaj nedá. Mne osobne určite nebude chýbať domáca výučba. Budem sa veľmi tešiť, ak sa život opäť vráti do starých čias. Pevne verím, že čoskoro príde čas, kedy budeme opäť všetci spolu.

Anonym! Veľmi pekné myšlienky mi povedala aj jedna úžasná kamarátka, avšak priala si, aby som zachovala jej anonymitu a preto to v plnej miere rešpektujem. Svoje názory a postoje vyslovila nasledovne.

Najskôr som si musela zvyknúť na novú formu výučby, čo nebolo pre mňa vôbec jednoduché. Po čase som si však zvykla, keďže mi nič iné neostávalo. Má to svoje výhody. Nemusím nikam dochádzať a platiť si za privát, čo ja osobne vemi oceňujem. Som šťastná, že som doma, mám svoj priestor na učenie a nikto ma nevyrušuje. Za nevýhodu čo sa školy týka považujem samotnú techniku, ktorá nefunguje vždy tak, ako by sme si priali. Na túto formu som si zvykla a napriek všetkému mi veľmi vyhovuje. Myslím si, že situácia na Slovensku je pomerne alarmujúca. Nemyslím si, že sa v tomto semestri vrátime do škôl, nakoľko je tu veľké riziko. Takýto pohľad na súčasnú situáciu zastávam ja.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt anonym

Karin Bezáková má 13 rokov a je žiačkou základej školy v Bánovciach nad Bebravou. Svoj pohľad vyjadrila veľmi úprimne a zo srdca.

Celú dištančnú formu školy vnímam veľmi negatívne. Môj kontakt s kamarátmi a spolužiakmi je veľmi obmedzený, čo prežívam len veľmi ťažko. Počet úloh, ktoré nám učiteľky zadávajú je naozaj neprimeraný. Nedostatok času a sťažené podmienky s technikou nestoja ani za zmienku. Táto domáca výučba mi vôbec nevyhovuje a nevidím v nej ani jedno jediné pozitívum. To je však len môj subjektívny názor na súčasnú situáciu.

Michaela Németová je 19-ročná študentka Hotelovej akadémie v Banskej Bystrici, ktorá celú problematiku dištančnej výučby vníma nasledovne:

Dištančné vzdelávanie vnímam pozitívne, pretože dochádzam a mám viac času ráno aj poobede na aktivity, ktoré bežne počas školy nestíham. Tým pádom aj na učenie. Necítim sa taká unavená a som produktívnejšia. To, či mi to bude chýbať v budúcnosti ešte neviem, no myslím si, že v našej škole je to dobre rozbehnuté. Jediné, čo možno stojí za uváženie je vynechaná prax.

Zdroj: Čojee!?|Foto: Instagram.com