Slovenská futbalová reprezentácia nastúpi v nedeľňajšom zápase F-skupiny kvalifikácie MS 2018 na pôde Malty v pozícii veľkého favorita. Tri body s outsiderom zoskupenia sú pre zverencov trénera Jána Kozáka povinnosťou, pokiaľ chcú reálne mútiť vodu v bojoch o šampionát v Rusku.

Slováci nerozbehli kvalifikáciu šťastne. Po dvoch identických prehrách 0:1 s Anglickom a Slovinskom však zvládli zostávajúce dva domáce jesenné zápasy, keď v Trnave zdolali Škótsko 3:0 a Litvu 4:0. Po štyroch zápasoch im patrí 3. miesto v tabuľke F-skupiny so ziskom šiestich bodov. Lídrom je Anglicko s 10 bodmi a skóre 6:0, druhé Slovinsko nazbieralo v doterajšom priebehu osem bodov. Malta, ktorá je najbližším súperom Slovenska, sa s nulou v bodovej kolónke krčí na poslednom mieste.

Tréner Kozák napriek pohľadu na tabuľku nečaká ľahký zápas: „Malta urobila pokrok. Má hravých hráčov, vieme, že futbalovú abecedu ovládajú a čakajú na úspech. Blízko k nemu boli proti Slovinsku alebo aj v zápase s Litvou. Bude záležať od nás, ako nastavíme hráčov. Od prvej minúty musia na ihrisku jasne ísť za tým, po čom všetci túžime – za víťazstvom. V dnešnom futbale nie je jednoduché vyhrávať, ale urobíme všetko pre to, aby sme boli úspešní.“ Pôjde o siedmy vzájomný súboj oboch tímov, Slováci doposiaľ päťkrát vyhrali a raz sa zrodila remíza. Naposledy sa oba tímy stretli 4. septembra 2014 v prípravnom meraní síl v Žiline, chudobný triumf Slovákov 1:0 zariadil Adam Nemec. Duel s Maltou predchádzal úspešnej kvalifikácii EURO 2016, z ktorej sa Slováci prebojovali na finálový turnaj do Francúzska a na ňom to dotiahli do osemfinále.

Malta v kvalifikácii zatiaľ nespôsobila výsledkový šok, no po úvodnom debakli 1:5 so Škótskom dokázala potrápiť ďalších favoritov. Na pôdach Anglicka a Litvy podľahla so cťou 0:2, doma so Slovinskom dokonca najtesnejšie 0:1. Krídelník Róbert Mak očakáva, že súper bude brániť s desiatimi hráčmi a vyčkávať na protiútoky. Legionár Zenitu Petrohrad sa domnieva, že proti 182. tímu rebríčka FIFA treba hrať rozumne. „Takéto zápasy sú najhoršie. Pozerali sme video zo zápasu Malta – Slovinsko, v ktorom domáci bránili s desiatimi hráčmi na vlastnej polovici. Favorit horko-ťažko vyhral, pritom aj Malta mala dobré šance na skórovanie, v jednom prípade dokonca netrafil jej hráč prázdnu bránu. Kým nestrelíme prvý gól, bude to náročné. Musíme byť koncentrovaní a podať výkon ako proti Litve. Nesmieme bezhlavo útočiť, pretože súper bude čakať na naše straty lopty, aby mohol vyraziť do brejkov. Na to si musíme dať pozor a hrať rozumne. Dnes už žiadny súper nie je ľahký, každý vie behať a hrať futbal. My si však nepripúšťame nič iné, len zisk troch bodov,“ doplnil Mak. V slovenskom tíme visí otáznik nad štartom stopéra Jána Ďuricu a krídelníka Vladimíra Weissa, ktorých trápili zdravotné problémy.

Zápas Malta – Slovensko, ktorý odvysiela v priamom prenose RTVS na Jednotke, má výkop v nedeľu 26. marca o 20.45 SELČ na národnom štadióne v Ta’Qali s kapacitou 17.797 miest. Európska futbalová únia (UEFA) zverila píšťalku do rúk tureckému rozhodcovi Alimu Palabiyikovi, ktorému budú na čiarach pomáhať krajania Cem Satman a Serkan Olguncan.

V ďalších zápasoch F-skupiny nastúpia Angličania vo Wembley proti Litve a v Glasgowe si zmerajú sily Škóti so Slovincami. Nasledujúci kvalifikačný duel odohrajú Slováci až 10. júna v Litve.

Zdroj: TASR