Dezinformácie sú nepravdivé informácie, ktoré často zdieľame bez premýšľania. Ako sa im vyhneme?

Problém dezinformácií nezmizne. Internetové platformy ako Facebook a Twitter podnikli kroky na obmedzenie ich šírenia a tvrdia, že pracujú na tom, aby urobili viac. Žiadna doteraz zavedená metóda však nebola úplne úspešná pri odstraňovaní všetkého zavádzajúceho obsahu zo sociálnych médií. Najlepšia obrana je teda sebaobrana.

sociálne médiá

Rozvíjajúci sa psychologický výskum odhalil niektoré taktiky, ktoré môžu pomôcť chrániť našu spoločnosť pred dezinformáciami. Tu je päť stratégií, vďaka ktorým môžeme zabrániť šíreniu dezinformácií.

1. Vzdelávajte sa

Najlepším očkovaním proti tomu, čo Svetová zdravotnícka organizácia počas pandémie nazývala „infodémia“, je pochopiť triky, ktoré agenti dezinformácií používajú, aby sa vás pokúšali zmanipulovať. Preto je dôležité neustále sa vzdelávať.

dezinformácie, vzdelanie

2. Poznajte svoje zraniteľné miesta

Výskum zistil, že ľudia sú náchylnejší na dezinformácie, ktoré sú v súlade s ich už existujúcimi názormi. Toto sa nazýva konfirmačná zaujatosť. Človek má totižto sklon veriť informáciám, ktoré potvrdzujú to, čomu už verí.

Je obzvlášť dôležité vedieť, aké máte predsudky. Mnoho ľudí predpokladá, že ich obklopuje zaujatý národ. Napriek tomu ale veria, že oni sami zaujatí nie sú.

3. Zvážte zdroj, z ktorého informácie čerpáte

Pri konzumácii správ sa uistite, že viete, aký dôveryhodný je zdroj. Preto sa nespoliehajte na správy, ktoré sú založené na názoroch, nemajú žiadne zdroje alebo pôsobia stranícky.

4. Dajte si pauzu

Väčšina dezinformácií sa zdieľa rýchlo a bez veľkého premýšľania. Neponáhľajte sa. Nie ste organizáciou pre najnovšie správy, od ktorej závisia tisíce ľudí. Pred tým, ako niečo zdieľate, skúste sa pozastaviť a popremýšľať nad tým, či to vôbec stojí za zmienku.

5. Buďte si vedomí svojich emócií

Ľudia často zdieľajú veci skôr kvôli ich vnútorným reakciám než záverom kritického myslenia.

Najmä hnev a úzkosť spôsobujú, že sú ľudia zraniteľnejší voči dezinformáciám.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: cast-science.org, siliconrepublic.com | Foto: pexels

reklama