Kábul 17. augusta (TASR) – Islamistické hnutie Taliban zadržalo počas necelých dvoch uplynulých týždňov v Afganistane deväť novinárov. Oznámila to v stredu organizácia Reportéri bez hraníc (RSF).

K zadržaniam došlo v priebehu posledných 11 dní v piatich afganských provinciách. Jedného z novinárov už medzičasom prepustili. „Medzi pracovníkmi afganských médií vládne strach a neistota,“ povedal výkonný riaditeľ nemeckej pobočky RSF Christian Mihr.

Afganská mediálna organizácia NAI potvrdila v pondelok zadržanie troch reportérov v južnej provincii Kandahár. „Neexistuje nijaký zrejmý dôvod na zatknutie týchto novinárov,“ uviedla.

Taliban od svojho predvlaňajšieho opätovného získania moci v Afganistane výrazne obmedzil slobodu tamojších médií. Napriek počiatočným sľubom o umiernenej vláde sa hnutie stalo ešte autoritatívnejším a dogmatickejším, pričom ženy a dievčatá do značnej miery vylúčilo z verejného života v krajine.

Z Afganistanu od opätovného prevzatia moci Talibanom ušli stovky už novinárov a ďalších mediálnych pracovníkov. Svoje povolanie zároveň prestalo vykonávať vyše 80 percent novinárok.

DPA dodáva, že tlak zo strany Talibanu, pochádzajúci najmä od jeho tajnej služby, vedie mnohé médiá k autocenzúre.

Možno ťa zaujme!?

Zdroj: TASR, redakcia ČoJee!? / Foto: youtube.com