Saudská Arábia tento rok oslavuje svoj 92. národný deň Saudskej Arábie. Oslavy sa konajú v piatok 23. septembra, keď národ chváli svoju ekonomickú, technologickú a kultúrnu transformáciu v súlade so stratégiou VÍZIA 2030.

Úrad pre zábavu kráľovstva spustil na oslavu tohto dňa oficiálnu webovú stránku s podrobnými informáciami a tradičnými umeleckými dielami, ktoré si môžu obyvatelia pri tejto príležitosti stiahnuť. Predstavujeme Vám najambicióznejšie projekty Saudskej Arábie, ktorých cieľom je vytvoriť lepšiu kvalitu života pre obyvateľov a prilákať oveľa viac turistov.

Brána Diriyah

Historické mesto Diriyah, ktoré sa nachádza v srdci hlavného mesta, odhalí 300 rokov kultúry a histórie prostredníctvom dedičstva a vzdelávacích zážitkov. Je domovom pamiatok UNESCO, vrátane At-Turaif, svetového dedičstva a skanzenu histórie Saudskej Arábie. Diriyah bola staroveká obchodná a pútnická cesta a miesto stretnutia tých, ktorí cestovali medzi Áziou, Afrikou a Európou. Palác Salwa je najväčšou stojacou stavbou a je známa ako domov kráľov a hrdinov. Projekt je mimoriadne obľúbený u miestnych ľudí a medzinárodných turistov počas sezóny Rijád, ktorá sa koná na konci každého roka.

An 18th-century palace built from mud and straw in Diriyah, on the outskirts of  Riyadh. AFP

Shaheen Sat

Saudský satelit Shaheen Sat je jedným z novej generácie miniaturizovaných satelitov s hmotnosťou 75 kg. Tento satelit nesie kamerový ďalekohľad a systém automatickej identifikácie námornej dopravy. Vypustilo ho mesto King Abdul-Aziz pre vedu a techniku. Shaheen Sat má slúžiť rozvojovým cieľom v kráľovstve a poskytuje verejnému a súkromnému sektoru snímky z vesmíru. Saudská Arábia sa snaží prispieť vesmírnymi technológiami a systémami do vesmírneho sektora prostredníctvom národnej a medzinárodnej spolupráce.

Saudi satellite 'Shaheen Sat' launches on Russian Soyuz rocket|Arab News  Japan

Train Projects

Tento rok kráľovstvo oznámilo, že strojnásobí veľkosť svojej železničnej siete. Ide o výstavbu novej železničnej trasy. Krajina Perzského zálivu pracuje na novom investičnom zákone, ktorý by oslovoval domácich aj zahraničných investorov.

Saudi Arabia unveils plan for new 8,000-kilometre rail network |  RailTech.com

Qiddiya

Tento projekt investičného fondu bude hlavným miestom športu, zábavy a umenia. Portfólio projektu tvoria parky a atrakcie. Projekt bude zahŕňať zábavný park Six Flags, vodný park, pretekársku dráhu Formuly 1 a športové štadióny vrátane miest pre mladých športovcov. Nebudú tu chýbať ani iné kultúrne aktivity.

The tourist destination Trojena will open in 2026 as part of Saudi Arabia's mega-city of the future, Neom. Photo: Neon

Vedeli ste, že?

Zdroj: thenationalnews.com|Foto: Neon, AFP, Railtech