Štrajk pracovníkov britskej železničnej dopravy v utorok zasiahol milióny obyvateľov Anglicka, Škótska a Walesu, ktorí museli zvoliť alternatívne spôsoby dopravy. Informovali o tom agentúra AFP a webová stránka stanice BBC.
Štrajk vyhlásil odborový zväz zamestnancov dopravy RMT po tom, ako sa mu so železničnými spoločnosťami nepodarilo dohodnúť na platoch a záležitostiach v oblasti istoty zamestnania. Viac ako 50-tisíc pracovníkov železníc bude štrajkovať počas utorka, štvrtka a soboty.
Počas štrajku funguje len 20 % vlakových spojení
Ide o najväčšie narušenie v oblasti železničnej dopravy vo Veľkej Británii od roku 1989, uvádza RMT. V krajine počas štrajkových dní funguje približne len dvadsať percent vlakových spojení.
Takýto krok je podľa odborového zväzu potrebný, pretože platy v odvetví nedokážu udržať krok s rastúcou infláciou. Generálny tajomník RMT Mick Lynch označil zvýšenie platov navrhnuté zamestnávateľmi za neprijateľné.
Stanice metra v Londýne, ktoré sú ráno obyčajne plné ľudí ponáhľajúcich sa do práce, boli v utorok prázdne. Niektoré boli dokonca zamknuté, píše AFP. Úrady ľudí upozornili, aby sa v priebehu týždňa vyhýbali cestovaniu. Spoločnosti prevádzkujúce tradičné čierne londýnske taxíky hlásili nárast dopytu a na cestách sa nachádzalo množstvo áut, autobusov a cyklistov.
Britská vláda tvrdí, že platové záležitosti v železničnej doprave musia vyriešiť zamestnávatelia a odbory. Minister dopravy Grant Shapps štrajk podľa svojich slov odsudzuje:
,,Ľudia, ktorí trpia, sú ľudia, ktorí sa musia fyzicky dostaviť do práce a dostávajú len nižšie mzdy,“ povedal Shapps pre stanicu Sky News.
Britský premiér Boris Johnson na zasadnutí vlády odbory vyzval, aby dosiahli dohodu so spoločnosťou Network Rail a železničnými podnikmi. Network Rail vlastní a spravuje 20 najväčších železničných staníc v Spojenom kráľovstve. Zvyšných viac ako 2500 majú na starosti ďalšie spoločnosti.
Mohlo by vás zaujímať:
Zdroj: TASR | Foto: Jonathan Brady & Ben Birchall