Vyše 1100 ukrajinských miest a obcí je momentálne bez elektriny v dôsledku desiatich dní ostreľovania ruskými silami, ktoré sa zameriava na dôležité energetické zariadenia po celej Ukrajine. Informuje o tom agentúra AFP.

Na tlačovom brífingu hovorca ukrajinských pohotovostných služieb Olexandr Chorunžyj sa k tejto situácii vyjadril nasledovne:

,,Za posledných desať dní vykonalo Rusko 190 rozsiahlych útokov raketami, samovražednými dronmi a delostrelectvom v 16 ukrajinských regiónoch a v meste Kyjev. Nateraz zostáva bez elektriny 1162 obcí v Dnepropetrovskej, Kirovohradskej, Žytomyrskej, Charkovskej, Doneckej, Záporožskej, Luhanskej, Mykolajivskej a Chersonskej oblasti.“

Bez elektriny je po ruských útokoch vyše 1100 ukrajinských miest
Zdroj: DSNS Ukraine

Podľa štatistík, oznámených na brífingu, prišlo o život v dôsledku týchto útokov viac ako 70 ľudí a 240 utrpelo zranenia.

,,Útoky zasiahli 380 budov vrátane zariadení kritickej infraštruktúry, najmä energetických a tiež civilných zariadení, súkromných domov a výškových obytných budov. Od 7. októbra bolo zasiahnutých približne 140 obytných budov,“ priblížil Chorunžyj.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok oznámil, že ruská armáda zničila pri útokoch od 10. októbra až 30 percent ukrajinských elektrární. Prezidentov poradca Mychajlo Podoľak povedal, že Rusko sa „útokmi na mestá a civilistov systematicky snaží zničiť infraštruktúru na Ukrajine“.

,,Situácia je v súčasnosti naprieč krajinou kritická, pretože naše regióny závisia jeden od druhého. Pre celú krajinu je nevyhnutné pripraviť sa na výpadky elektriny, vody a tepla,“ povedal pre ukrajinskú televíziu zástupca vedúceho kancelárie ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymoshenko.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR & Twitter | Foto: nytimes.com / Brendan Hoffman & DSNS Ukraine