Mexické úrady vo štvrtok zatkli Ovidia Guzmána, jedného zo synov mexického narkobaróna Joaquína „El Chapa“ Guzmána. Správu sme prevzali z agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na zdroje oboznámené so situáciou.

Ovidio Guzmán je jedným z lídrov kartelu Sinaloa z rovnomenného mexického štátu. Sinaloa je jednou z najmocnejších organizácii pašerákov drog na svete, píše Reuters. Zadržali ho počas zásahu v meste Culiacán v západomexickom štáte Sinaloa.

Po jeho zadržaní v oblasti došlo v meste k prejavom násilia a pouličným bojom. Predstavitelia úradov vyzvali obyvateľov mesta, aby sa zdržiavali vo svojich domovoch a zatvorili aj školy a úrady. Varovanie pre svojich občanov vydalo aj veľvyslanectvo Spojených štátov.

Tohto muža zatkli aj v októbri 2019, no krátko potom ho prepustili z dôvodu násilných činov kartelu Sinaola. Spojené štáty v minulosti ponúkli odmenu vo výške piatich miliónov dolárov za informácie, ktoré by viedli k zatknutiu alebo usvedčeniu Ovidia.

Blížiaci sa summit v Mexiku

Americký prezident Joe Biden sa má začiatkom budúceho týždňa zúčastniť na summite lídrov severoamerických krajín v Mexiku. Jednou z tém rokovaní bude aj bezpečnostná situácia. USA z dôvodu zvýšeného počtu úmrtí na predávkovanie drogami vyvíjajú nátlak na Mexiko, aby bojovalo proti organizáciám zodpovedným za výrobu a prevážanie drog – vrátane kartelu Sinaloa, dodáva Reuters.

Ovidiov otec El Chapo (Krpec) Guzmán bol v roku 2019 súdom v New Yorku uznaný za vinného. Odsúdený bol z viacerých ťažkých zločinov vrátane vrážd, únosov a pašovania drog. Dostal doživotný trest plus ďalších 30 rokov väzenia.

Čítajte tiež!?

Zdroj: TASR, redakcia ČoJee!? / Foto: Freepik.com, aztecreport.com