Internetová platforma YouTube vo štvrtok oznámila, že v rámci boja proti dezinformáciám o interrupciách začne odstraňovať videá obsahujúce nepravdivé alebo nebezpečné tvrdenia o tomto zákroku. Informovala o tom agentúra AFP.

YouTube podľa AFP k tomu pristúpil takmer mesiac po tom, ako Najvyšší súd USA zrušil federálne právo na potrat, ako aj v čase, keď mnohé ženy na internete hľadajú spoľahlivé informácie o tehotenstve, prípadne aj o možnostiach jeho ukončenia:

,,Od dnešného dňa a počas niekoľkých nasledujúcich týždňov budeme odstraňovať obsah, ktorý poskytuje návod na nebezpečné metódy (vykonávania) potratov alebo propaguje nepravdivé tvrdenia o nebezpečenstve potratov,“ uviedla hovorkyňa platformy YouTube.

Ako príklad obsahu, ktorý okamžite stiahnu z platformy, YouTube uviedol návody na riskantné domáce interrupcie. Rovnako sa plánujú odstraňovať aj nepravdivé tvrdenia o dôsledkoch interrupcií. Ide napríklad o dohady, že tento zákrok spôsobí rakovinu alebo neplodnosť. Okrem toho k videám alebo diskusiám týkajúcich sa potratov začne YouTube pridávať aj informácie z Národnej lekárskej knižnice. Dôvodom je poskytnúť používateľom hodnoverný kontext.

Na stranu známej platformy sa pridala aj spoločnosť Google

Stránku na streamovanie videí prevádzkuje spoločnosť Google patriaca spoločnosti Alphabet. Tá začiatkom júla oznámila, že bude vymazávať históriu polohy používateľov pri návšteve kliník vykonávajúcich interrupcie, útulkov pre obete domáceho násilia a iných miest, kde ľudia v núdzi hľadajú pomoc a súkromie:

,,Ak naše systémy identifikujú, že niekto navštívil jedno z týchto miest, vymažeme tieto záznamy z histórie polohy krátko po ich návšteve,“ napísala vtedy na blogu Jen Fitzpatricková, viceprezidentka spoločnosti Google.

YouTube a Google bojujú proti dezinformáciám o interrupciách

Samotné platformy vyjadrili obavy. Myslia si, že osobné údaje žien, ktoré podstúpili interrupciu, by mohli byť použité proti nim prokurátormi v konzervatívnych amerických štátoch, ktoré zakázali interrupcie. Zneužitie osobných údajov by sa týkalo aj osôb, ktoré akýmkoľvek spôsobom pomohli ženám s týmito problémami.

Tieto zmeny na platforme YouTube nasledujú po tom, ako Najvyšší súd USA zrušil svoje rozhodnutie z roku 1973. Zrušil tým totiž ústavné právo na interrupciu, čo malo vo viacerých štátoch USA za následok zákaz alebo prísne obmedzenie vykonávania tohto zákroku. Verdikt súdu súčasne viedol k masovým protestom po celých Spojených štátoch.

Videoslužba spoločnosti Google tiež oznámila, že obsah týkajúci sa potratov zaradí do svojich zásad o dezinformáciách v oblasti medicíny. Tie už zakazujú nepravdivý alebo zavádzajúci obsah o chorobe COVID-19 alebo vakcínach a očkovaní.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR | Foto: shutterstock.com & pixabay.com