Klimatickí aktivisti tentokrát hodili zemiakovú kašu na obraz Moneta. Vandalizmus v nemeckom múzeu vykonali demonštranti požadujúci opatrenia proti zmene klímy.
Po hodení zemiakovej kaše na obraz Clauda Moneta v Nemecku si klimatickí aktivisti prilepili ruku na stenu.
Videá ukazujú, ako poliali jedno z umelcových diel, konkrétne „Grainstacks“, hustou žltou látkou, ktorá pokrývala teplé červené odtiene obrazu.
Aktivisti, muž a žena, si prilepili ruku na stenu pri obraze. Následne žena vykríkla, že „svet je v klimatickej katastrofe a všetko, čoho sa bojíte, je paradajková polievka alebo zemiaková kaša na obraze“. Odkazovala tak na podobný útok aktivistov tento mesiac v Londýne, ktorí hádzali plechovky paradajkovej polievky na obraz Vincenta van Gogha.
Múzeum Barberini v Nemecku vo vyhlásení uviedlo, že aktivisti boli spojení s Last Generation, skupinou venovanou otázkam klimatických zmien.
Múzeum uviedlo, že jedlo nespôsobilo žiadnu škodu na diele, ktoré sa v roku 2019 predalo za takmer 111 miliónov dolárov.
Kto sú zemiakoví aktivisti?
Last Generation identifikovala ženu, ktorá zaútočila na obraz, ako Mirjam Herrmann. Skupina taktiež identifikovala druhého aktivistu ako Benjamina, ale neuviedla priezvisko. V nedeľu ich vzali do väzenia.
V príspevku na webovej stránke Last Generation skupina spomenula útok na van Goghov obraz, čím zopakovala ústrednú otázku ostatných aktivistov: „Čo stojí viac, umenie alebo život?
Last Generation na svojej webovej stránke poznamenali, že hoci obraz nebol poškodený, búrky, záplavy a suchá zhoršené klimatickými zmenami už mali reálne následky.
V celej Európe sa klimatickí demonštranti v posledných mesiacoch snažili zachytiť titulky tým, že sa zapojili do podobných kúskov spojených s obľúbenými výtvormi vo svete umenia. Britskí aktivisti sa napríklad prilepili k asi pol tuctu majstrovských diel vrátane kópie „Poslednej večere“. V Taliansku sa aktivisti prilepili na sochu vo Vatikáne a na diela v galérii Uffizi vo Florencii.
Zdá sa, že demonštranti sa zameriavajú na umelecké diela s globálnym ohlasom. Pritom dúfajú, že pozoruhodné mená a maľby im získajú väčšiu publicitu.
Mohlo by Vás zaujímať:
Zdroje: nytimes.com, Twitter | Foto: nytimes.com