Rishi Sunak sa stane tretím britským premiérom za necelé tri mesiace. O koho ide?

Rishi Sunak sa stane prvou osobou s indickými koreňmi, ktorá povedie Spojené kráľovstvo. Dočkáme sa toho už koncom týždňa.

Rishi Sunak
Zdroj: twitter.com/RishiSunak

Trussová, ktorú nahradí, rezignovala po katastrofálnom období vo funkcii premiérky. Počas jej vlády sa libra prepadla a ona bola nútená takmer úplne ustúpiť od svojich ekonomických plánov. Liz Trussová je zďaleka najkratšie slúžiacou britskou premiérkou v histórii.

Sunak vo svojom prvom prejave ako premiér sľúbil, že zjednotí národ „čeliaci hlbokej hospodárskej kríze“ a uznal, že jeho predchodcovia „urobili chyby“.

Sunak pôsobil ako minister financií za vlády Borisa Johnsona, no mnohí Johnsonovi priaznivci ho obviňujú z toho, že zohral kľúčovú úlohu v sprisahaní, ktoré zvrhlo bývalého premiéra. Počas víkendu sa v britských médiách šírili horúčkovité a miestami komické špekulácie o tom, či sa Johnson opäť pokúsi kandidovať. Nakoniec sa však rozhodol odstúpiť.

Rishi Sunak, boris johnson
Zdroj: telegraph.co.uk

Pre Spojené kráľovstvo Sunakovo vymenovanie ukončuje ďalšie obdobie politického chaosu. Napriek tomu mnohí komentátori a pozorovatelia Westminsteru veria, že ich čoskoro čaká ďalšia kríza. Všetky opozičné strany zúfalo volajú po všeobecných voľbách.

Kto je Rishi Sunak?

Sunak sa narodil v Southamptone rodičom indického pôvodu, ktorí migrovali do Veľkej Británie z východnej Afriky v 60. rokoch. Jeho manželkou je Akshata Murty, dcéra miliardára a zakladateľa Infosys Narayana Murthy. Infosys je indická nadnárodná spoločnosť v oblasti informačných technológií. Jej net worth sa odhaduje na 100 miliárd amerických dolárov. Sunak je absolventom Oxfordskej univerzity a Stanfordu. Spolu s manželkou majú dve dcéry, Anoushku a Krishnu.

Akshata Murty a rishi sunak
Zdroj: bbc.com

Pre mnohých Sunakovo víťazstvo signalizuje víťazstvo britskej rozmanitosti. Iní však pochybujú, že jeho politika bude prínosom pre nedostatočne zastúpených ľudí.

Sunak sa prvýkrát stal členom parlamentu v roku 2015. Históriu vytvoril vo februári 2020, keď bol menovaný za ministra financií, čo je najdôležitejší post britského kabinetu.

Sunak sa stal populárnym počas pandémie COVID-19 pre svoj ekonomický balík na podporu zamestnancov a podnikov zahŕňajúci program na udržanie pracovných miest, ktorý údajne zabránil masovej nezamestnanosti v Spojenom kráľovstve.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: deadline.com, aljazeera.com | Foto: telegraph.co.uk, twitter.com/RishiSunak, bbc.com