Rýchlo rastúci bojkot hypoték v desiatkach miest v Číne prinútil niektorých dodávateľov nehnuteľností prestať splácať bankové úvery.

Bojkot nebol až tak veľkým prekvapením.

Problém začal v roku 2020, keď Peking tvrdo zasiahol proti nadmernému požičiavaniu si developerov v snahe obmedziť ich vysoký dlh. Chceli tak obmedziť nekontrolovateľné ceny nehnuteľností. Kríza eskalovala minulý rok, keď sa Evergrande – najzadlženejší developer v krajine – snažil získať hotovosť na splatenie veriteľov.
Hnev verejnosti narastá kvôli zastaveným projektom, keďže mnohí kupci domov začali splácať hypotéky skôr, ako získali novú nehnuteľnosť. V Číne môžu realitné firmy predať domy pred ich dokončením a použiť prostriedky na financovanie výstavby. Je to najbežnejší spôsob predaja domov v tomto odvetví.

čínsky bojkot


Bojkot hypoték by podľa analytikov mohol spôsobiť nárast zlých úverov v bankách a ďalej utlmiť sentiment v sektore nehnuteľností. Ak bude predaj ďalej klesať, vývojári by mohli čeliť väčším problémom s hotovosťou, čo by mohlo viesť k väčšiemu nesplácaniu dlhov a oneskoreniu projektov.

To by na trhu vytvorilo začarovaný kruh. Majetková kríza tiež spôsobí veľký tlak na ekonomiku a finančný systém – nehnuteľnosti a súvisiace odvetvia tvoria až 30 % HDP Číny.
Začiatkom tohto týždňa zriadilo stredočínske mesto Zhengzhou záchranný fond pre developerov na riešenie nedokončených projektov, čo je jedno z prvých záchranných opatrení miestnych vlád na bojkot hypotekárnych úverov.
Fond spoločne založia Henan Asset Management so sídlom v Zhengzhou a spoločnosť Zhengzhou Real Estate Group.

čínsky bojkot



Fond sa použije na „oživenie problematických projektov nehnuteľností a záchranu developerov, ktorí majú problémy„.
Čínsky bankový regulátor sa zaviazal, že zvýši počet vydaných pôžičiek. Rastúci bojkot hypotekárnych úverov zo strany kupcov domov totiž zhoršuje problémy s nehnuteľnosťami v krajine.

Čínska komisia pre reguláciu bankovníctva a poisťovníctva (CBIRC) povedala, že poskytne „aktívnu úverovú podporu“ developerom nehnuteľností. Spraví tak, aby mohli čo najskôr dokončiť oneskorené alebo zastavené projekty.
Zároveň vyzvala banky, aby poskytovali viac hypotekárnych úverov kvalifikovaným kupujúcim, aby podporili dopyt a podporili trh s nehnuteľnosťami.
Regulátor uviedol, že predchádzajúce snahy o zvýšenie požičiavania nehnuteľností fungovali.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: abc.net.au, cnn.com| Foto: asianinvestor, cnn