Ochorenie COVID-19 zostáva hrozbou, aj keď už nepredstavuje celosvetový stav núdze. Uviedla to v utorok vo svojom poslednom brífingu o pandémii covidu Európska agentúra pre lieky (EMA), informuje TASR s odvolaním sa na agentúry AFP a DPA.

EMA oznámila, že pravidelné brífingy o COVID-19 po takmer troch rokoch zastavuje. Bude však pokračovať vo svojej práci týkajúcej sa očkovania proti novým variantom ochorenia, ktoré si vyžiadalo milióny životov a spôsobilo ekonomickú pohromu.

„Tento vírus je a zostane hrozbou, najmä pre najviac zraniteľných,“ uviedol vedúci oddelenia EMA pre vakcíny Marco Cavaleri. Koronavírus SARS-CoV-2 podľa neho stále cirkuluje a objavujú sa nové varianty.

Orgány verejného zdravotníctva sa naďalej „musia mať na pozore“, predovšetkým počas zimy, doplnil Cavaleri. Zdôraznil však, že vakcíny proti covidu zabránili hospitalizácii mnohých ľudí a zachránili životy.

Podľa riaditeľky EMA Emer Cookovej sa odhaduje, že „vakcíny v prvom roku pandémie pomohli zachrániť takmer 20 miliónov životov“.

EMA tiež uviedla, že vakcíny by mali upraviť pre najbližšiu jesennú očkovaciu sezónu, konkrétne prispôsobené variantu XBB, ktorý je v súčasnosti v Európe a iných častiach sveta prevládajúci.

Schválené aktívne látky sú podľa agentúry stále účinné a zabraňujú vážnemu ochoreniu, hospitalizáciám a úmrtiam, no ochrana proti vírusu časom slabne, keď vznikajú nové varianty.

EMA odporúča posilňujúce dávky pre ľudí so zvýšeným rizikom ochorenia. Zahŕňa to ľudí vo veku nad 60 rokov a osoby s oslabeným imunitným systémom.

Krajiny EÚ by tiež mali zvážiť očkovanie zdravotníckych pracovníkov, u ktorých je vyššia pravdepodobnosť, že budú vystavení infekcii, uviedla EMA. Pri posilňovacom očkovaní by podľa nej postačovala jedna dávka.

Možno ťa zaujme!?

Zdroj: TASR, redakcia ČoJee!? / Foto: Freepik