Európska únia v stredu oznámila, že uvalí zákaz na tovary vyrobené s využitím nútenej práce. Rozhodnutie padlo v období, keď silnie kritika Číny, že príslušníkov moslimskej ujgurskej menšiny v provincii Sin-ťiang zneužíva na otrockú prácu. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.
V návrhu Bruselu sa konkrétne Čína nespomína. Namiesto toho sa zameriava na všetky produkty nútenej práce, vrátane tých vyrobených v rámci EÚ:
,,Tento návrh zásadne pomôže v riešení novodobého otrokárstva, ktoré postihuje milióny ľudí na celom svete. Naším cieľom je vylúčiť z trhu EÚ všetky výrobky vyprodukované nútenou prácou, bez ohľadu na to, kde boli vyrobené,“ vysvetlil komisár EÚ zodpovedný za obchod Valdis Dombrovskis.
Návrh si najprv vyžaduje schválenie všetkými členskými štátmi EÚ a Európskym parlamentom, potom o dva roky dokáže vstúpiť do platnosti.
Plán sa odlišuje od jednoznačného zákazu Spojených štátov na dovoz zo Sin-ťiangu. Ten predpokladá, že všetky výrobky z tohto regiónu sú výsledkom nútenej práce. Ak firmy nevedia dokázať opak, nemôžu ich dovážať.
Návrh EÚ však môže vyvolať silnú reakciu Pekingu, ak ho bude vnímať ako obvinenie z porušovania práv Ujgurov a ďalších moslimských menšín na západe Číny. Sin-ťiang je jedným z najväčších producentov bavlny a kľúčovým dodávateľom materiálov pre solárne panely.
Plán EÚ umožní národným colným úradom začať vyšetrovanie tovarov, „pri ktorých existujú dobre podložené podozrenia, že boli vyrobené s využitím nútenej práce“, uvádza sa v oznámení Bruselu. Vyšetrovatelia budú mať právomoc na inšpekcie aj v krajinách mimo Európskej únie.
Čína je roky obviňovaná, že v táboroch zadržiava vyše milión Ujgurov a ďalších moslimov. Peking však trvá na tom, že ide o školiace strediská zamerané proti extrémizmu a terorizmu.
Podľa nedávneho výskumu agentúr OSN pre prácu a migráciu, ako aj Nadácie Walk Free, bolo koncom vlaňajška do nútenej práce zapojených 28 miliónov ľudí po celom svete.
Mohlo by vás zaujímať:
Zdroj: TASR | Foto: shutterstock.com & Getty Images