Vládna koalícia nedokázala dodať pri otvorení schôdze Národnej rady (NR) SR ani len všetkých svojich poslancov, riešením sú predčasné voľby. Vyhlásil to nezaradený poslanec a expremiér Peter Pellegrini po stredajších neúspešných pokusoch o otvorenie riadnej schôdze. Vyzval preto parlamentné strany na podporu zmeny Ústavy SR z dielne Sme rodina, ktorá by mohla umožniť vypísanie predčasných volieb.

,,Vláda Eduarda Hegera (OĽANO) a ním vedená koalícia nedokázala do parlamentu priviesť ani len svojich 72 poslancov, ktorí deklarujú podporu vládnej koalície, a schôdzu sa ani na dva pokusy nepodarilo otvoriť,“ skonštatoval Pellegrini. Podotkol, že koalícia nedokázala riadne fungovať ani s ústavou väčšinu.

Riešenie vidí v predčasných voľbách. Apeluje na poslancov, aby podporili zmenu ústavy týkajúcu sa skrátenia volebného obdobia NR SR. Následne by sa podľa neho malo zvolať rokovanie politických strán o prípadnom termíne predčasných volieb. Ak to nebudú schopné urobiť jednotlivé strany, vyzval na takýto krok prezidentku SR Zuzanu Čaputovú. Následne sa podľa jeho slov môžu voľby vypísať a do ich konania sa môžu prijímať zákony na pomoc ľuďom.

V súvislosti s pomocou ľuďom v čase krízy podotkol, že na vládnutie je tu vládny kabinet:

,,Máme vládu, nech vládne. Začala s 93 poslancami. Nevydierajte nás citovo, aby sme podržali vládu Hegera a Matoviča. Ak vedia vládnuť, nech vládnu, na to nepotrebujú opozíciu,“ podotkol expremiér.

Ďalej tvrdí, že ak premiér nevie vládnuť, mal by podľa neho odísť.

Pellegrini si vie predstaviť rokovanie so SaS o možnom odvolaní Igora Matoviča (OĽANO) z funkcie ministra financií. Ak by sa aj vyhlásili predčasné voľby, Matovič by podľa neho nemal do ich termínu ostávať vo funkcii, pretože dokáže napáchať ešte viac škody.

Obštrukcie v parlamente odhalili podľa mimoparlamentnej strany Aliancia neschopnosť Hegerovho kabinetu vládnuť v menšine:

,,Premiér a koaliční lídri mali k dispozícii celé leto, aby vymysleli, čo s energetickou krízou, s vysokými režijnými nákladmi, krachujúcimi podnikmi. A mali dosť času aj na to, aby pre svoje návrhy zabezpečili potrebné hlasy v parlamente,“ uviedla hovorkyňa strany Klára Magdeme.

Strana pripomína, že Slovensko nutne potrebuje legislatívne riešenie pre možnosť skrátenia volebného obdobia a vypísania predčasných volieb.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR | Foto: SME