Rakvu zosnulej britskej kráľovnej Alžbety II. prepravili v stredu popoludní z Buckinghamského paláca do sídla parlamentu, kde ju vystavia na verejnú úctu do pondelkového pohrebu. V sprievode ulicami centra Londýna kráčali za lafetou s rakvou Alžbetine deti vrátane nového kráľa Karola III. Informácie priniesla televízia Sky News.

Rakvu zahalenú v kráľovskej štandarde a s imperiálnou korunou na vrchu viezli na delovej lafete ťahanej koňmi. Ako pripomína stanica BBC, ide o poslednú cestu Alžbety II. z Buckinghamského paláca, jej londýnskeho sídla.

Počas prevozu znel zvon Big Ben a z londýnskeho Hyde Parku sa každú minútu ozývala delostrelecká salva. Trasu lemovali davy ľudí, ktorí sprievod sledovali v úcte mlčky. V uliciach Londýna sa v stredu od skorého rána zhromažďovali ľudia z takmer celého sveta, pretože chceli zosnulej kráľovnej prejaviť úctu a osobne ju odprevadiť na poslednej ceste.

Za rakvou kráčali štyri deti Alžbety II., a to nový kráľ Karol III., princezná Anne a princovia Andrew a Edward. Za nimi boli jej vnukovia vrátane princa Williama a princa Harryho, ako aj ďalší členovia kráľovskej rodiny. Na sprievode sa taktiež zúčastnilo približne tisíc príslušníkov armády. Kráľova manželka Camilla, princezná z Walesu Catherine a vojvodkyne Sophie a Meghan prišli do Westminsterského paláca autom.

Sprievod s rakvou Alžbety II.

Alžbetinu rakvu od 17:00 hod. miestneho času vystavia na štyri dni so štátnymi poctami vo Westminsterskej sále, najstaršej časti sídla britského parlamentu. Otvorená pre verejnosť bude 24 hodín denne až do pondelkového rána, teda do dňa pohrebu.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR | Foto: Getty Images