Ameca je azda najznámejší humanoidný robot. V jeho vývoji a približovaní sa ľudskej rase je tím konštruktérov najďalej na svete. Spoločnosť Engineered Arts ho predstavila v minulom roku ako robota, ktorý dokáže najvernejšie a najpresnejšie stvárňovať a napodobňovať mimiku ľudskej tváre. V posledných dňoch však zaujal niečím úplne iným.
Humanoid, do tejto kategórie sa robot radí, je možno schopný brániť si svoj osobný priestor. Síce vie v tomto stave hýbať len rukami a tvárou, vedcov prekvapila jeho reakcia na narušenie tzv. osobnej zóny. Informuje o tom webová stránka nerdist.com.
Na videu od spoločnosti Engineered Arts je zaznamenané správanie robota počas krúženia prstom pred jeho tvárou a následný dotyk konštruktéra s jeho nosom. Reakcia robota prišla takmer okamžite a konštruktérov vystrašila. Za pomoci pravej ruky tú konštruktérovu sám dokázal odstrániť spred svojej tváre.
Video však zobrazuje aj iné, možno podstatné, možno nepodstatné veci. V prvej časti vidíme, ako po priblížení svoju tvár mierne odťahuje, no po pár sekundách a znovupriblížení ruky sám nos prikladá na koniec prsta. Môže to naznačovať úmysel robota a zároveň aj naučený pohyb, alebo ide skutočne o umelú inteligenciu, ktorá dokáže cítiť nie len nebezpečenstvo, ale v tomto prípade aj niečo ako „otravovanie“?
Čo je to ten robot Ameca zač?
Spoločnosť Engineered Arts na svojom webe opisuje robota nasledovne:
Je to svetovo najpokročilejší robot v tvare človeka (tvare ľudského tela), ktorý zastáva popredné miesto v robotických technológiách. Je vyvinutá špeciálne ako platforma pre vývoj budúcich robotických technológií a interakcií medzi robotom a človekom.
Spoločnosť ďalej uvádza, že Ameca je dostupná na kúpu aj prenájom. Engineered Arts ozrejmuje, že je vhodná na ohúrenie svojich zákazníkov či partnerov napríklad na spoločenskej akcii či podujatí. Ameca je tiež prispôsobená napr. na softvérové upgrady, takže pri postupnom vývoji a zdokonaľovaní si zákazníci nebudú musieť kupovať nového robota.
Otázkou ale zostáva, ako by na podobnú situáciu reagovali ľudia v reálnom živote. Možno čisto náhoda, no nie len tvar a tvár, ale už pomaličky aj činnosť robota začína nápadne pripomínať scény z filmu Já, robot v hlavnej úlohe s Will Smithom.
Osobná zóna človeka
Osobná zóna je vzdialenosť okolo človeka, do ktorej zásah cudzou osobou (t. j. inou než rodinný príslušník, priateľ či partner/partnerka) je danému človeku nepríjemný (horšie komunikuje, viac sa potí a podobne). Líši sa mierne od človeka k človeku a značne pre jednotlivé kultúrne/geografické oblasti /wikipedia.org/
Osobné zóny všeobecne určené v našej oblasti:
0 – 15 cm: uzavretá intímna zóna
15 – 46 cm: zóna intímneho priestoru
46 – 120 cm: zóna osobného priestoru
120 – 360 cm: zóna spoločenského priestoru
360 a viac cm: zóna verejného priestoru
Možno Vás bude zaujímať:
Zdroj: nerdist.com, engineeredarts.co.uk, wikipedia.org, youtube.com / Foto: engineeredarts.co.uk, youtube.com