7. mája 2022 sa zistil nový prípad opičích kiahní v Spojenom kráľovstve. Nakazení sa odvtedy našli po celom svete, od Švédska až po Kanadu. Prvé prípady sa objavili už aj v Rakúsku a Česku.

Opičie kiahne sú vírus prenášaný zo zvierat na ľudí s príznakmi veľmi podobnými tým, ktoré sa v minulosti pozorovali u pacientov s pravými kiahňami.

opičie kiahne

Názov opičie kiahne pochádza z prvotného objavu vírusu u opíc v dánskom laboratóriu v roku 1958. Prvý prípad u človeka identifikovali u dieťaťa v Konžskej demokratickej republike v roku 1970.
Vírus opičích kiahní sa prenáša z jednej osoby na druhú telesnými tekutinami, kvapôčkami dýchacích ciest a kontaminovanými materiálmi. Inkubačná doba opičích kiahní je zvyčajne od 6 do 13 dní. Môže sa však pohybovať od 5 do 21 dní.

Opičie kiahne boli prvýkrát objavené v roku 1958 u opíc chovaných na výskum v Konžskej demokratickej republike (KDR). Prvý prípad u ľudí bol hlásený až v roku 1970 v KDR. Odvtedy sa prípady objavili v celej Afrike aj mimo nej. Väčšina infekcií sa vyskytuje u ľudí, ktorí žijú, cestovali alebo boli v kontakte s jednotlivcami alebo zvieratami z endemických oblastí. V roku 2003 viac ako 70 ľudí v USA ochorelo na opičie kiahne po kontakte s nakazenými zvieratami.

Ako rozpoznať opičie kiahne?

Ide o osobu akéhokoľvek veku s nevysvetliteľnou akútnou vyrážkou a s jedným alebo s viacerými z nasledujúcich symptómov od 15. marca 2022: bolesť hlavy, akútny nástup horúčky, lymfadenopatia (zdurené lymfatické uzliny), myalgia (bolesti svalov a tela), bolesť chrbta, asténia (hlboká slabosť).

Rady od WHO

Ak existuje podozrenie na opičie kiahne, vyšetrenie by malo pozostávať z klinického vyšetrenia pacienta s použitím vhodných opatrení na prevenciu a kontrolu infekcie, dotazovania pacienta na možné zdroje infekcie a prítomnosť podobného ochorenia v komunite pacienta a kontakty a bezpečný odber a odoslanie vzoriek na laboratórne vyšetrenie opičích kiahní. Každý pacient s podozrením na opičie kiahne by mal byť izolovaný počas predpokladaného a známeho infekčného obdobia. Podozrenie na prítomnosť podobného ochorenia v komunite pacienta alebo medzi kontaktmi by sa malo ďalej skúmať (známe aj ako „sledovanie spätného kontaktu“).

Prevencia

Hocikto, kto má priamy kontakt s infikovanou osobou, vrátane sexuálneho kontaktu, môže dostať opičie kiahne. Kroky sebaobrany zahŕňajú vyhýbanie sa kontaktu kože na kožu alebo tvárou v tvár s kýmkoľvek, kto má príznaky, praktizovanie bezpečnejšieho sexu, udržiavanie čistých rúk vodou a mydlom a dodržiavanie respiračnej etikety.

Liečba

Neexistuje žiadna špecifická liečba opičích kiahní. Liečebné režimy sa často sústreďujú na zmiernenie symptómov a zabezpečenie toho, aby sa pacienti cítili čo najpohodlnejšie. Napriek tomu existuje niekoľko antivirotík, ktoré môžu byť prospešné pre opičie kiahne a ktoré CDC povoľuje na kontrolu prepuknutia opičích kiahní.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: who.int, asm.org | Foto: pixabay, time

reklama