Španielske zdravotnícke úrady vo štvrtok schválili spustenie podávania vakcín proti opičím kiahňam ľuďom, ktoré prišli do úzkeho kontaktu s nakazenými osobami. Informovala o tom agentúra Reuters a webová stránka televízie RTVE.

Španielske ministerstvo zdravotníctva i jednotlivé autonómne spoločenstvá majú k dispozícii obmedzený počet dávok očkovacích látok. Z toho dôvodu budú prednostne očkovať osoby, u ktorých je vysoké riziko nákazy alebo vážneho priebehu ochorenia.

Ako píše Reuters, v pondelok dostalo Španielsko približne 200 dávok očkovacej látky Imvanex od dánskej farmaceutickej firmy Bavarian Nordic. Vláda však očakáva, že by mohla dostať viac vakcín prostredníctvom spoločného nákupu v rámci EÚ.

Španielsko začne očkovať proti opičím kiahňam blízke kontakty nakazených

Španielsko je druhou najviac postihnutou krajinou v Európe

Španielsko je v spojitosti s opičími kiahňami druhou najviac postihnutou krajinou mimo Afriky po Spojenom kráľovstve, pripomína RTVE. Od 19. mája malo v tejto krajine podľa Reuters pozitívny test viac ako 242 osôb.

Opičie kiahne sa väčšinou vyskytujú v západnej a strednej Afrike. Nákaza sa v rámci Európy už stihla rozšíriť do viacerých krajín, a to do Rakúska, Českej republiky, Maďarska, Dánska, Fínska, Belgicka, Portugalska, Francúzska, Nemecka, Talianska, Grécka a mnoho ďalších.

V približne 30 krajinách, v ktorých sa toto ochorenie bežne nevyskytuje, už potvrdili viac ako 1200 prípadov opičích kiahní, dodáva Reuters. Väčšinu z týchto prípadov zaznamenali v Európe.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR / redakcia | Foto: bioworld.com & pixabay.com