Čínska armáda pokračovala vo svojom najrozsiahlejšom vojenskom cvičení, ktoré sa zameralo na Taiwan
Taiwan tvrdí, že pri možnom simulovanom útoku bolo spozorovaných viacero čínskych lietadiel a plavidiel.
Čínske vojenské helikoptéry preleteli okolo ostrova Pingtan, ktorý leží medzi čínskou pevninou a Taiwanom. Stalo sa tak 4. augusta pred vojenskými cvičeniami v Taiwanskom prielive.
Taiwan uviedol, že v sobotu zistil, že „viacero“ čínskych lietadiel a námorných plavidiel sa zúčastňuje vojenských cvičení okolo Taiwanského prielivu. To by mohlo byť možným simulovaným útokom proti ostrovu.
Taiwanské ministerstvo obrany uviedlo, že niektoré lietadlá a plavidlá prekročili citlivú strednú líniu v Taiwanskom prielive, ktorá oddeľuje ostrov od čínskej pevniny.
„Naša armáda v reakcii na situáciu vyslala varovania, nasadila bojové vzdušné hliadkové a námorné plavidlá a aktivovala pozemné raketové systémy,“ uviedlo ministerstvo.
Do 17:00 hod. bolo podľa vyhlásenia ministerstva odhalených okolo 14 plavidiel a 20 lietadiel prevádzkovaných čínskou armádou. Z 20 lietadiel 14 prekročilo strednú hranicu.
Čínska armáda zatiaľ nevydala vyhlásenie o účele sobotňajších cvičení.
Správa nasleduje po sérii vojenských cvičení, ktoré Čína uskutočnila okolo Taiwanu. Dialo sa to od štvrtka po kontroverznej návšteve predsedníčky Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej.
Čínska komunistická strana považuje Taiwan za svoje územie. Napriek tomu, že ho nikdy nekontrolovala, už dlho sľubuje, že ostrov „znovu zjednotí“ s čínskou pevninou.
Nancy Pelosiová
Pelosiová ignorovala zúrivý odpor voči jej návšteve tým, že v utorok večer pristála v Taipei ako súčasť väčšieho ázijského turné. To sa skončilo v piatok poslednou zastávkou v Japonsku.
Úplné dôsledky jej návštevy sa však objavujú až teraz. Čína zintenzívnila vojenské cvičenia na oblohe a vo vodách okolo Taiwanu a zastavila spoluprácu s USA v rôznych otázkach.
Čínske ministerstvo zahraničných vecí v piatok oznámilo množstvo protiopatrení proti USA, a to vrátane sankcií proti Pelosiovej a jej najbližšej rodine. Čína tiež pozastavila bilaterálne rokovania o klíme a odložila spoluprácu v otázkach vrátane repatriácie nelegálnych prisťahovalcov a vyšetrovania nadnárodných zločinov a drogových operácií.
Rozhodnutie Číny pozastaviť klimatické rozhovory by mohlo mať trvalé následky pre budúcnosť regiónu a potrestalo by skôr rozvojový svet ako USA.
Mohlo by Vás zaujímať:
Zdroje: theguardian.com, cnn.com | Foto: dw, theguardian, cnn