Protiinflačný balíček opatrení na pomoc rodinám, ktorý prezidentka Zuzana Čaputová vrátila do parlamentu, musí byť znova schválený či už v pôvodnom znení alebo aj s akceptovaním pripomienok hlavy štátu. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). Poslanca NR SR a podpredsedu Hlasu-SD Richarda Rašiho Krajniak vyzval, aby zákon podporili.

,,Keď je dobrá vec, tak ju podporme. Sme pripravení ho prelomiť s akceptovaním pripomienok pani prezidentky, ak bude taká dohoda. Ak nebude taká dohoda, tak aj bez akceptovania pripomienok, pretože chcem, aby od 1. júla dostali rodiny s deťmi pomoc,“ povedal Krajniak.

Podľa ministra Sme rodina zahlasuje za prelomenie veta prezidentky. Nezaradení poslanci okolo bývalého premiéra Petra Pellegriniho by podľa Rašiho balíček opatrení podporili iba v prípade, že ho doplnia o pomoc dôchodcom a nízkopríjmovým bezdetným rodinám. Návrh, aby opoziční poslanci zákon podporili a až neskôr rokovali o svojich požiadavkách, Raši odmietol. Tvrdí, že Krajniak nemá dosah na financovanie opatrení pre ďalšie ohrozené skupiny obyvateľov.

Krajniak pripomenul, že dôchodcovia dostanú predčasne vyplatený 13. dôchodok. O ďalšom príspevku pre seniorov, ktorý plánujú vyplatiť v decembri, sa bude rozhodovať koncom leta na základe presnejších dát o inflácii.

Zvýšia sa platy pre zdravotníkov a učiteľov?

Minister sa dotkol aj zvyšovania platov pre zdravotníkov a učiteľov. Požiadavky týchto skupín zamestnancov sa podľa neho budú riešiť spoločne s ostatnými štátnymi zamestnancami. Z úrovne diskusií na ministerstvách sa už posunuli na rokovanie so sociálnymi partnermi.

Zvyšovanie platov by malo byť skôr ako od začiatku budúceho roka a vyššie ako aktuálne tri percentá. Toto zvýšenie platov by sa podľa ministra malo dotknúť viac ako pol milióna zamestnancov:

,,Budeme trvať na tom, aby všetci zamestnanci v štátnej a verejnej službe plus sestričky v zariadení sociálnych služieb, ktoré nie sú štátne, mali rovnaké navýšenie platov. Dokonca budeme trvať na tom, aby mali garantované zvýšenie platov nielen v tomto roku, ale aj v budúcom roku,“ priblížil Krajniak.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR | Foto: SME