Južná Kórea sa spamätáva z nedávnej tragédie v Itaewone. O život tam prišlo viac ako 150 ľudí, polícia o probléme vedela hodiny vopred.
Známa technológiou, K-popom a teraz už aj tragédiou v Itaewone, taká je Južná Kórea. Tisíce najmä mladých ľudí sa zišli v Itaewone v centre juhokórejského hlavného mesta Soul tesne pred Halloweenom. Niektoré zdroje hovoria, že v ten večer sa tam objavilo viac ako 100 000 oslávencov.
Smútiaci pozostalí sa s bielymi sviečkami a čiernymi nápismi zhromaždili naprieč Soulom, aby si pripomenuli obete tlačenice v Itaewone. Keďže hnev verejnosti nad najväčšou tragédiou v Južnej Kórei za posledných takmer desať rokov neustále narastá, tisíce ľudí sa zišli na niekoľkých vigíliách a protestoch v hlavnom meste.
Šéf národnej polície sa ospravedlnil, rovnako ako prezident Yoon Suk-yeol, ktorý prisľúbil, že v budúcnosti zlepší opatrenia na kontrolu davu.
Ale nestačilo to na uhasenie smädu verejnosti po spravodlivosti. Mnohí cítia hlboký pocit hanby, že úrady nedokázali ochrániť ich mládež. Irónia pre krajinu, ktorá je na medzinárodnej scéne známa svojím mladistvým imidžom poháňaným K-popom.
„Aj keď vláda jasne nesie zodpovednosť, hľadá páchateľov z irelevantných organizácií. K incidentu došlo, pretože vláda nehrala svoju úplne základnú úlohu,“ povedal jeden z rečníkov.
Začiatkom dňa sa v Itaewone neďaleko miesta incidentu zhromaždil dav 200 demonštrantov z rôznych mládežníckych politických skupín. Oblečení v čiernom a s maskami na tvárach držali transparenty s nápisom: „O 6:34 tam krajina nebola [pre obete]“.
Bol to odkaz na čas prvého tiesňového volania na políciu, niekoľko hodín predtým, ako k tlačenici skutočne došlo. V tú noc sa uskutočnilo celkovo 11 hovorov.
Po minúte ticha, tvárou v tvár do uličky, so sklonenými hlavami skupina v tichosti pochodovala po rušnej hlavnej ulici Itaewonu. Držali biele chryzantémy a čierne plagáty s nápisom: „Obete sme mohli zachrániť a vláda by mala priznať ich zodpovednosť.“
Južná Kórea prežíva túto tragédiu o to silnejšie, keďže im pripomína prípad Sewolu z roku 2014. Vtedy vláda zanedbala záchranu viac ako 300 detí na palube potápajúcej sa lode. Na ich zbytočnú smrť sa spomína doteraz.