Víťazom druhého kola prezidentských volieb, ktoré sa konali v nedeľu v Brazílii, sa stal ľavicový exprezident Luiz Inácio Lula da Silva, vyplýva z oficiálnych výsledkov. Po sčítaní 98,8 percent hlasov dosiahol Lula da Silva 50,83 percent hlasov a porazil tak súčasnú pravicovú hlavu štátu Jaira Bolsonara. Ten získal 49,17 percent hlasov. Informujú o tom správy z agentúry AFP, ktorá sa odvoláva na brazílske volebné orgány.

Lula da Silva (77) zvíťazil nad 67-ročným Bolsonarom aj v prvom kole volieb z 2. októbra, avšak len s tesným náskokom o zhruba päť percent (48:43). Brazília tak spoznala staronového prezidenta.

Hlasovacie miestnosti sa uzavreli v nedeľu o 17.00 h miestneho času. Keďže hlasovanie prebiehalo elektronicky, konečné výsledky boli známe do niekoľkých hodín po hlasovaní.

Lula da Silva zastával prezidentský post v rokoch 2003 až 2010. Keď skončil vo funkcii, bol najpopulárnejším prezidentom krajiny, keďže cestou sociálnych programov prispel k znižovaniu chudoby, približuje AP. Neskôr bol však zapletený do kontroverzného korupčného škandálu a v roku 2018 bol uväznený na 18 mesiacov. Najvyšší súd neskôr obvinenia voči nemu anuloval s tým, že hlavný sudca bol zaujatý.

Agentúra DPA pripomína, že porazený Bolsonaro opakovane spochybňoval volebný systém a naznačoval, že v prípade prehry by výsledky volieb nemusel uznať. V piatok večer však prisľúbil, že rozhodnutie voličov bude rešpektovať.

Na konte má niekoľko cieľov, zachrániť Amazonský prales je prioritou

Lula da Silva vo svojom predvolebnom programe poukazoval na to, že Brazília potrebuje pokoj a mier. Sľúbil tiež neúnavný boj proti rasizmu, polarizácií, predsudkom, diskriminácii a chudobe. Okrem toho má za cieľ zachrániť miznúci Amazonský dažďový prales.

Inaugurácia nového prezidenta je naplánovaná na 1. januára 2023.

Brazília
Foto: Freepik

Čítajte tiež:

Zdroj: TASR, redakcia ČoJee!? | Foto: Freepik & Getty Images