Putin plánuje pripojiť časť Ukrajiny k Rusku. Slovensko túto anexiu neschvaľuje.

Kremeľ oznámil, že dnes začne anexiu štyroch ukrajinských území. V Moskve úrady umiestnili na Červenom námestí bilboardy a obrovskú obrazovku, prezident Putin tam prednesie svoj prejav.

Ruskí predstavitelia hovoria o obrane svojich nárokov na anektované územie akýmikoľvek prostriedkami, čo naznačuje potenciálne použitie jadrových zbraní.

Napriek tomu, že Rusko nedokázalo plne kontrolovať štyri oblasti, ktoré chce anektovať, sa ho snaží násilne pripojiť k svojmu územiu.

putin začína anexiu

Spojené štáty, ich európski spojenci a mnohé ďalšie krajiny sú proti tomuto kroku. Po ruskom útoku na Ukrajinu vo februári vieme, že Rusko, člen Organizácie Spojených národov, porušuje Chartu Organizácie Spojených národov. Tá vyžaduje, aby sa členské štáty OSN zdržali „použitia sily proti územnej celistvosti alebo politickej nezávislosti akéhokoľvek štátu“.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho ministri a velitelia tvrdia, že budú pokračovať v boji za vyhnanie ruskej armády z Ukrajiny bez ohľadu na to, či Moskva nazýva časti ich krajiny „Rusko“.

Zástupcovia štyroch provincií odcestovali do Moskvy a vyzvali Putina, aby prijal ich regióny ako súčasť Ruska. Ak sa proces bude riadiť šablónou stanovenou v roku 2014, keď Rusko anektovalo ďalší ukrajinský región, teda Krym, Putin predloží ruskému parlamentu návrh zákona s návrhom na rozšírenie hraníc krajiny.

Ústavný súd následne návrh preskúma a obe komory o ňom zahlasujú. Nemalo by dôjsť k žiadnym prekvapeniam. Všetci členovia parlamentu sú lojálni k Putinovi. Putin by potom podpísal zákon o pristúpení a nárokoval si nové územie.

Ruskí vládni predstavitelia uviedli, že tieto štyri regióny budú po formálnom začlenení do Ruska spadať pod záštitu Moskvy.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: nytimes.com 1, 2 | Foto: instagram.com/vladimir.putin_offical