Aj vám pri pohľade na čerstvo pokosený trávnik napadne, aké úžasné by bolo vyzuť sa a prejsť sa po ňom naboso? Alebo vás už opätky ničia, tak prečo sa jednoducho nevyzuť? Chôdza naboso má mnoho benefitov, ale taktiež môže človeku uškodiť.
Ortopéd MUDr. Jozef Vojtaššák prináša na chôdzu naboso dva odlišné pohľady:
,,Chôdza naboso je prospešná pre zdravé chodidlo všeobecne, aj keď názory sa v odbornej verejnosti líšia. Pri chôdzi naboso stimulujeme drobné svaly chodidla, úpony, väzy, drobné kĺby chodidla, čo má pozitívny efekt pri formácii klenby, napríklad pri plochonoží u detí. Ak chôdza naboso spôsobuje bolesť, určite ju neodporúčam.“
Dôležitý je povrch
Odkedy aj na Slovensko dorazila módna vlna „barefoot“, teda bosých nôh, na ulici môžeme stretnúť reálne bosky chodiacich ľudí, ktorí si to „štrádujú“ krok za krokom bez ohľadu na terén.
,,Zo zdravotného hľadiska sú pre chôdzu naboso najvhodnejšie drobné kamienky, piesok a mäkká tráva. Neodporúčam chôdzu na tvrdých povrchoch, ako sú betón, asfalt či podlaha, ani chôdzu po ostrých povrchoch alebo šikmom nerovnom teréne. Chôdza naboso nie je určená na dlhú chôdzu,“ upozorňuje lekár.
Pozor na zranenia!
Chôdza naboso môže spôsobiť aj zranenia a úrazy. Od drobných poranení kože, podvrtnutia až po zlomeniny členkov a drobných kĺbov chodidla.
,,Pri drobných úrazoch a preťaženiach všetci začíname svojpomocnou domácou liečbou. Sem patrí pokojový režim, vyloženie končatiny na vyvýšenú podložku, chladivé obklady. Aplikovať môžeme aj nesteroidné antiflogistiká, teda krémy, ktoré tlmia bolesť a súčasne aj zápal. Typickým príkladom je krém s účinnou látkou aceklofenak,“ hovorí ortopéd.
Jedným z účinných voľnopredajných liekov na bolesti a zápaly nôh je krém Aflamil.
,,Pokiaľ vidíme, že domáca samoliečba nezmierňuje ťažkosti alebo sa stav zhoršuje, odporúčam návštevu odbornej ambulancie,“ radí MUDr. Vojtaššák.
Bosé nohy a mykóza
Pleseň na nohách sa prejavuje suchou začervenanou pokožkou a pálením. Najčastejšie sa objaví najprv medzi prstami, postupne ju pozorujete ako zhrubnutú a praskajúcu kožu na okrajoch chodidiel. Dávajte si pozor, kam stúpate bosou nohou, najmä na verejných kúpaliskách, vo wellnesse a fitness centrách.
Prečo je chôdza naboso prospešná?
Dobrou správou je, že keď sa chôdza naboso robí správne, teda na vhodnom povrchu, dodržiavaním hygienických návykov, nohy z chôdze nebolia a človek si túto procedúru dopraje na obmedzený čas, tak jeho telo veľa získa. Chodidlá sa precvičia, zlepšuje sa senzomotorika aj koordinácia. Bosá chôdza pomáha odbúravať stres a odporúča sa pri problémoch so spánkom.
Sedem vecí, ktoré získate pri chôdzi naboso:
- Prirodzené zapojenie všetkých drobných svalov a kostí nohy do pohybu
- Prirodzená masáž reflexných bodov
- Odbúranie stresu
- Lepšia koordinácia pohybov
- Zvýšená senzomotorika
- Vyregulovaný krvný tlak (vysoký sa zníži a nízky sa zvýši)
- Lepší spánok
Kde a kedy sa naopak treba vyhnúť bosej chôdzi?
- Na tvrdých povrchoch (podlaha, betón, dlažba) či na horúcom piesku
- Na verejných priestranstvách kúpalísk, bazénov či posilňovní
- Ak pri chôdzi bolia chodidlá, prsty alebo kolená (spôsobené to môže byť deformitou kostí, kĺbov alebo prstov na nohách), vtedy je lepšou terapiou vhodná ortopedická vložka do topánok
Mohlo by vás zaujímať:
Zdroj: PR/Brand manažér Jana Trellová | Foto: istockphoto.com